Kdy se vyplatí WordPress Multisite

Mnoho lidí podle nás ani neví, že existuje multistránková verze WordPress nazývaná WordPress Multisite, zkráceně i WPMU nebo WordPress MU. V tomto článku si popíšeme základy WordPress Multisite a ukážeme si několik příkladů, kdy se WPMU hodí.

Varianty WordPress Multisite

Historicky byla WordPress Multisite až do verze WordPress 3.0 samostatným balíčkem. Od verze 3.0 je Multisite automaticky součástí klasického WordPress, není však aktivovaná. Pro vytvoření Multisite musíte nejdříve nainstalovat klasický WordPress a poté ji zápisem v souboru wp-config.php aktivovat. Detailní popis celé instalace najdete v samostatném článku Aktivace Multisite, zde vám představíme dvě její varianty, z nichž si můžete vybrat.

Existují tyto dva typy WordPress Multisite:

  • subdoménová varianta (cokoli-chcete.wpmax.cz),
  • substránková varianta (wpmax.cz/cokoli-chcete/).

Rozdíl je tedy v tom, zda chcete nové stránky na subdoméně nebo na samostatné stránce. Svůj výběr si dobře promyslete, po aktivaci už není možné variantu změnit.

Rozmyslete se také, zda Multisite skutečně potřebujete. Hodně toho dokážete udělat i s klasickou instalací WordPress a funkcí Custom post types (CPT). Když si s ní trochu pohrajete, můžete se velmi přiblížit k substránkové Multisite s tím, že budete mít společné uživatele a musíte si nastavit menu a sidebar. Pokud si nejste jisti, co si vybrat, určitě se raději s někým poraďte.

WordPress Multisite (WPMU)
Série o méně známé multi-stránkové verzi WordPress.

Kdy se vyplatí WordPress Multisite?

Pojďme se podívat na několik příkladů, kdy se může hodit WordPress Multisite namísto klasického WordPress.

1. Když chcete mít jiný obsah na každé subdoméně i jiné uživatele.

Jako příklad si uvedeme jednu z největších instalací Multisite, a to blogovací systém wordpress.com. Ten nabízí jak placený aplikační hosting, kde řešíte jen obsah, tak také blog zdarma (s jistými omezeními). Pro představu se podívejte se na můj blog s fotkami z jednoho maloměsta – photosprague.wordpress.com.

Oproti klasické Multisite má wordpress.com sice upravenou administraci, ale jako příklad poslouží dobře. Stejný princip můžete použít i pro substránkovou instalaci, kde budete mít substránky namísto subdomén. Záleží na vás, co se vám více hodí.

2. Když chcete vytvořit jednoduchou jazykovou mutaci stránek.

WordPress Multisite podle nás představuje nejjednodušší řešení pro jazykové mutace stránek, velkou nevýhodou je však chybějící propojenost. I zde můžete využít obě varianty instalace Multisite.

Pokud budete například potřebovat pro stránky ubytovacího zařízení penzion.cz českou, německou a anglickou variantu stránek, můžete je vytvořit takto:

Substránková varianta WPMU pro jazykové varianty webu penzionu

  • www.penzion.cz s češtinou
  • www.penzion.cz/de/ pro němčinu
  • www.penzion.cz/en/ pro angličtinu

Subdoménová varianta WPMU pro jazykové varianty webu penzionu

  • www.penzion.cz
  • de.penzion.cz pro němčinu
  • en.penzion.cz pro angličtinu

3. Když chcete vytvořit svůj malý hosting pro více domén.

Pomocí WordPress Multisite a funkce domain mapping můžete vytvořit svůj malý hosting. Jako příklad si uveďme, že potřebujete zřídit pět běžných malých internetových stránek. Buď můžete na každou z nich instalovat WordPress samostatně, nebo můžete instalovat WordPress Multisite a využít funkce domain mapping. Funguje to tak, že si například na webu penzion.cz aktivujete subdoménovou Multisite instalaci, vytvoříte subdoménu praha.penzion.cz a poté tuto subdoménu můžete v nastavení změnit na doménu penzion-praha.cz. Podmínkou je, že musíte být vlastníkem obou domén a hosting musí podporovat aliasy (o těch si povíme v dalším článku).

Napsat komentář