7 rozdílů mezi Multisite a klasickým WordPress

1. Více stránek na jednom WordPress

Jak jsme si již popsali, Multisite se  hodně používá u subdoménové varianty. Můžete mít více menších webů na jedné instalaci WP.

2. Jiné umístění fotek a dalších nahraných souborů

U klasické instalace WordPress se soubory ukládají do /wp-content/uploads/aktuální rok/aktuální měsíc (tedy např. /wp-content/uploads/2020/10). U Multisite instalace najdete své soubory jinde, a sice ve /wp-content/uploads/sites/číslo stránky/aktuální rok/aktuální měsíc (tedy např. wp-content/uploads/sites/2/2020/10).
Pro přehlednost:

  • wp-content/uploads/2020/10 (klasický WP),
  • wp-content/uploads/sites/2/2020/10 (WPMU).

WordPress Multisite (WPMU)
Série o méně známé multi-stránkové verzi WordPress.

3. Role Superadmin

U WPMU Existuje o jednu úroveň uživatele navíc. Multisite má navíc roli Superadmin, která ovládá prostředí Multisite. Administrátor a další nižší role existují i nadále, ale týkají se vždy jedné stránky (subdomény).  

4. Instalace pluginů

Pluginy nahráváte a instalujete pouze v prostředí Multisite. Pokud potřebujete na jedné subdoméně využít specifický plugin, musíte ho nahrát do prostředí Multisite, kde ho nainstalujete. Bude k dispozici na všech webech. Každý z administrátorů subdomén si pak může zvolit, jestli chce plugin aktivovat, nebo ne. Superadmin také může aktivovat plugin všem webům v Multisite automaticky.

5. Aktivace šablon

Podobně jako pluginy se šablony instalují pouze v Multisite prostředí a šablonu je následně třeba aktivovat v síti webů. Každý administrátor si z existujících (nainstalovaných) šablon volí sám a sám si ji také může upravit. Instalovat nové šablony ale může pouze superadmin. 

6. Domain mapping

Velmi zajímavá funkce, díky níž můžete mít na Multisite více domén druhé úrovně. Pokud chcete zřídit více internetových stránek, může se vám hodit právě WordPress Multisite s funkcí domain mapping. Funguje to tak, že instalujete subdoménovou verzi Multisite a vytvoříte subdoménu. Následně v nastavení Multisite tuto subdoménu změníte na doménu druhé úrovně. Sami tak provozujeme cca 7 webů pro naše známé na jedné Multisite instalaci, jedná se však spíše o méně navštěvované stránky. Domain mapping řešení není podle nás vhodné na provoz hojně navštěvovaných webů, pro ně doporučujeme samostatné instalace WordPress.

7. Nekompatibilita pluginů

Ne všechny pluginy jsou Multisite kompatibilní, což je jedna z nevýhod WPMU. Některé pluginy, které fungují výborně na klasické WordPress instalaci, nemusejí stoprocentně fungovat v Multisite instalaci. Odhadujeme (nejsme  programátoři), že pluginy pro Multisite potřebují trochu více práce a doladění.

Napsat komentář