fbpx

Kompletní návod na instalaci a nastavení WordPress

V tomto návodu si detailně projdeme vytvoření internetových stránek na redakčním systému WordPress, zaměřené pro začátečníky od A do Z. Najdete zde průvodce, kde probereme od výběru webhostingu, instalaci WordPress, výběr pluginů, doporučení na šablony, základního nastavení WordPress a zakončíme doporučením na online aplikace pro vaše internetové stránky. Návod je sestavený tak, že na konci každého tématu odkazuji na článek, který více rozebírá probírané téma nebo ho doplňuje obrázkovým návodem.

Seznam kapitol návodu

  1. Výběr domény a webhostingu
  2. Instalace WordPress
  3. Šablony pro WordPress
  4. Pluginy – přidání funkce stránek
   1. Pluginy, které by měl mít každý WordPress
   2. Doporučené pluginy (funkce) pro blog

1) Výběr domény a webhostingu

Abyste si mohli zřídit vlastní internetové stránky, nejdříve musíte mít doménu (internetovou adresu) a webhosting (umístění na internetu). Doména se skládá ze dvou částí: nazev.cz. Červená část nazev je váš název, který chcete a druhá modrá část .cz určuje zemi, v tomto případě Česko. Pokud chcete mezinárodní projekt, doporučuji vám registrovat spíše univerzální doménu .com.

Tipy k registraci domény

 1. V názvu domény můžete použít písmena bez diakritiky, číslovky a pomlčku
 2. Až vymyslíte nazev domény a zvolíte koncovku .cz nebo .com, je třeba ověřit, jestli je doména volná (neregistrovaná). Doménu ověřte přímo u webhostingové společnosti, je to součást procesu objednání webhostingu
 3. Když máte vymyšlenou doménu, pokračujte ve zřízení webhostingu, pro začátečníky doporučuji koupit doménu vždy s webhostingem společně

Pokud chcete více informací a tipů, jak vytvořit název domény, přejděte na tento článek: Jak vybrat jméno stránek doménu pro svůj projekt

Pokud chcete postavit jedny internetové stránky, doporučuji vám zřídit si webhosting od wp-hostingu (nej WordPress hosting v ČR). Pokud potřebujete hosting pro více internetových stránek, tak si pořiďte VMS. V článku Přehled typů hostingů pro WordPress najdete popsaný jak webhosting, tak i VMS a doporučení na několik nejlepších poskytovatelů. V následujících odkazech najdete detailní návody na zřízení webhostingu a registraci domény.

2) Instalace WordPress

WordPress lze instalovat dvěma způsoby, dnes nejpoužívanější způsob je využití instalátoru aplikací. Do instalátoru aplikací zadáte pár základních informací a on vše nastaví za vás. Je to opravdu velké zjednodušení instalace WordPress. Druhý způsob, jak instalovat WordPress, je manuální instalace, kterou musíte udělat, pokud váš webhosting nemá instalátor aplikací. Manuální instalaci také využijete, pokud instalujete WordPress na lokálním počítači.

Instalace WordPress na jedno kliknutí

Většina hostingových společností nabízí instalaci WordPress na jedno kliknutí. Poté co si koupíte webhosting a doménu, přejdete do administrace webhostingu, kde najdete instalaci WordPress na jedno kliknutí. V rámci této instalace zadáte email, uživatelské jméno a pak kliknete na instalovat. Potom vám do zadaného emailu přijdou přihlašovací údaje a přihlásíte se do čerstvě nainstalovaného WordPress.

Manuální instalace WordPress

Pokud se stane, že váš hosting nenabízí instalaci WordPress na jedno kliknutí pomocí instalátoru aplikací, použijte klasický způsob ruční instalace WordPress. Níže najdete jednoduchý obrázkový návod na manuální instalaci WordPress.

3) Šablony pro WordPress

Šablona stránek je důležitá část systému WordPress, která ovlivňuje mnoho věcí. Součástí instalace WordPress je základní šablona, která se každý rok mění za novou a označuje se číslem aktuálního roku, psanou slovy a anglicky. Takže základní šablona pro rok 2017 se jmenuje Twenty Seventeen. Můžete se tak podívat na základní šablony od roku 2010 (Twenty Ten) až do současnosti. Hodně stránek využívá některou ze základních šablon WordPress, jen trochu graficky upravenou pomocí „ child themes “. Níže se můžete podívat na článek, kde najdete představení všech základních WordPress šablon.

Child theme šablona

Pokud se rozhodnete pro úpravu šablony přímo v kódu, je třeba tyto změny dělat přes takzvanou „ child theme šablonu „. Těmito změnami myslím úpravy html, php nebo CSS kódu. Je to hlavně z důvodu, že pokud nepoužijete child theme šablonu, tak se vámi udělané změny přímo v šabloně smažou při následné aktualizaci šablony. Toto téma není pro začátečníky, ale na druhou stranu není moc těžké vytvořit child theme šablonu a pár změn v CSS kódu (designu) udělat. Pokud Vás toto téma zajímá více, přečtěte si návod na vytvoření child themes níže v odkazu.

Instalace šablony zdarma

navod instalace stranek na WordPress - repositar sablonPokud si chcete vybrat pěknou šablonu zdarma, přejděte na oficiální stránky cs.wordpress.org/themes, kde si můžete šablonu vybrat podle popularity nebo podle parametrů. Prolistujte si více šablon, prohlédněte si demo šablony kliknutím na “Preview” a poté si vyberte šablonu, která se vám nejvíce líbí. Šablonu nainstalujete tak, že v administraci WordPress v sekci “Vzhled > Šablony” kliknete na “Instalovat šablonu”. Zde napíšete do řádku „ vyhledávání „ přesný název zvolené šablony z wordpress.org a následně po vyhledání šablony, kliknete na instalovat šablonu a na konci “Aktivovat”. Když máte šablonu aktivní, můžete přejít v administraci do menu „ Vzhled „ a šablonu si přizpůsobit. Šablonu většinou přizpůsobíte v administraci “Vzhled  > Přizpůsobit”, ale některé šablony mají v administraci vlastní menu pro nastavení.

Nákup a instalace premium (placené) šablony

Pokud toužíte po lepším vzhledu (designu) šablony nebo lepší práci s rozložením stránky (tzv. page builder), můžete si koupit premium šablonu. U těchto placených šablon většinou platí pravidlo, že danou šablonu bude využívat více webů (každý si ji trochu upraví). Tedy nečekejte, že za 50 dolarů získáte unikátní jedinečnou šablonu. Jelikož si WordPress šablonu nemůžete koupit na wordpress.org, ale na mnoha internetových stránkách, doporučím Vám tři prodejce šablon, se kterými mám pozitivní zkušenosti.

themeforest.net – je tržiště, kde mnoho tvůrců prodává šablony nejen pro WordPress. Uvedený odkaz vede na kategorii WordPress, kde si můžete filtrovat šablony podle parametrů. Pokud nevíte kde začít, klikněte ve filtraci na “Best sellers” (nejvíce prodávané) nebo na “Best rated” (nejlépe hodnocené). Každou šablonu si rozklikněte a otevřete si “Live preview” tedy živou ukázku, jak šablona vypadá. Většina šablon, které jsem si koupil, stála okolo 50 dolarů.

elegantthemes.com – jsou známý díky šabloně Divi, nebo Next, Pop-up pluginu Bloom a pluginu na sociální sítě Monarch. Elegant Themes na rozdíl od Themeforest tvoří a prodává vlastní šablony a pluginy. S tím souvisí také jiný způsob prodeje. Zde si kupujete neomezený přístup na všechny šablony a plugin, buď na jeden rok za 89 dolarů, nebo časově neomezený přístup na vše za 249 dolarů. Na wpmax.cz používám pluginy Bloom (pop-up okno) a Monarch (ikony pro sdílení na sociálních sítích).

studiopress.com – společnost Rainmaker Digital vytvořila základní šablonu (framework) Genesis a k této šabloně si kupujete Child themes od třetí strany. Genesis je základní šablona respektive “Framework” a designeři (třetí strana) si nad tím vytvoří vlastní design. Výhodou této šablony je robustnost, kvalitně napsaný kód a rychlost. Šablona stojí od okolo 100 dolarů s tím, že polovina částky je za základní šablonu a polovina za child theme. WPMAX používal šablonu: Genesis a child theme Outreach Pro. Obecně je tato šablona vhodná pro zájemce, kteří už trochu umí s WordPress pracovat, na druhou stranu pro základní nastavení a úpravu není potřeba znalost kódu.

Nastavení šablony

Šablony mají dvě možnosti nastavení. První nastavení šablony je součástí WordPress, některé šablony však mají vlastní nastavení. Základní nastavení najdete v menu pod položkou Vzhled, nebo v případě vlastního nastavení může mít šablona vlastní menu.

Co lze v šabloně nastavit

Základní nastavení najdete v administraci v menu “Vzhled > Přizpůsobit”. Některé věci jako “Menu a Widgety” mají také vlastní menu administraci a lze je nastavit na obou místech.

 • Hlavní stránka – nastavte si, co budete chtít zobrazit na hlavní stránce (statická stránka nebo výpis článků). V případě, že zvolíte statickou stránku, tak nezapomeňte nastavit stránku, kde se budou zobrazovat články
 • Nahrát logo a favikonu – nastavíte zde logo i favikonu
 • Umístění sidebaru (postranního sloupce) vlevo nebo vpravo. Občas je již sidebar nastaven a nelze to měnit
 • Rozložení stránek (layout) – rozložení stránek, souvisí s umístěním sidebaru, widgetů a dalších věcí.
 • Barevné schéma – některé šablony obsahují více barevných variant
 • Nastavení Menu – vytvořit a zvolit hlavní menu, které se zobrazí v hlavičce stránky. Některé šablony mají dokonce dvě horní menu
 • Drobečková navigace – zobrazení a nastavení drobečkové navigace (breatcrumbs). Pokud šablona neobsahuje drobečkovou navigaci, plugin Yoast SEO vám jí přidá
 • Nastavení widgetů – zvolte, jaké widgety chcete v sidebaru včetně pořadí zobrazení. Widgety se často také dávají do patičky stránek
 • CSS – možnost udělat rychlé úpravy v designu šablony

4) Pluginy – přidání funkce stránek

WordPress je velmi oblíbený, mimo jiné, díky pluginům česky “modulům”, které umožňují rozšířit redakční systém o potřebnou funkci. WordPress totiž obsahuje základní funkce. Pokud potřebujete, aby vaše internetové stránky měly další funkce, umožňuje tyto funkce doplnit do vašich stránek pomocí pluginu. Z mého pohledu existují dvě skupiny pluginů respektive funkcí. První skupinu pluginů nazývám “Nutné pluginy”, tedy funkce (pluginy), které by měl mít každý WordPress. Druhou skupinou jsou “Funkční pluginy”, které instalujete individuálně podle toho, co potřebujete, aby vaše stránky dělaly.

Kde získat pluginy

navod instalace stranek na WordPress - repositar pluginuStejně jako u šablon, existují pluginy dostupné zdarma a premium (placené) pluginy. Pluginy zdarma stahujte jen z cs.wordpress.org/plugins. Tato adresa je oficiální adresář všech WordPress pluginů, které můžete mít zdarma. Je zde také dost pluginů, které mají základní verzi zdarma a prémiovou verzi s funkcemi navíc si musíte koupit. Z mých zkušeností, byste si na začátku měli vystačit s pluginy zdarma, pokud nemáte zvláštní požadavky na funkce vašich internetových stránek.

Může se vám po nějakém čase stát, že u nějakého pluginu budete chtít placenou premium verzi nebo zrovna jediný použitelný plugin pro funkci, co potřebujete, je placený. Pokud tedy budete kupovat placený plugin, kupujte buď z tržiště codecanyon.net (spadá do skupiny Evanto, kam patří i doporučovaný web themeforest.net pro nákup premium šablon nebo photodune.net pro nákup fotek). Spousta tvůrců pluginů prodává svůj plugin pouze na svém webu a vy si ho musíte koupit na stránkách výrobce.

Jak vybrat plugin

Zde vás chci upozornit na dvě věci, za prvé pluginy zdarma instalujte jen z cs.wordpress.org/plugins. Pluginů na jednu funkci, co potřebujete, bude existovat více. Zde je třeba si plugin správně vybrat, aby plugin byl aktualizovaný, dobře napsaný, a aby se o ten plugin někdo staral, i když je zdarma. Jelikož nejsem programátor a pravděpodobně ani většina z vás, doporučuji pluginy z wordpress.org vybírat podle následujících doporučení.

Podle čeho vybírat pluginy na wordpress.org:

 • Poslední aktualizace – by neměla být starší než půl roku, maximálně rok
 • Aktivních instalací – čím více, tím lépe. Toto může poradit, pokud váháte, který plugin vybrat
 • Kompatibilní s aktuální WordPress verzí – zkontrolujte si, zda funguje s vaší verzí WordPress
 • Hodnocení – čím více hvězdiček, tím lépe. Někdy si můžete přečíst záporné hodnocení, v čem byl problém
 • Autoři – velmi důležité, pokud je za vývojem nějaká firma, máte větší pravděpodobnost, že se o plugin bude někdo dlouhodobě starat.
 • Podpora (Support) – podívejte se, jestli autor pluginu odpovídá na dotazy na stránce podpory pluginu, nebo autor má vlastní stránky na hlášení závad pluginu. Není pravidlem, že autor odpovídá na všechny dotazy, ale na chyby pluginu většinou reaguje.
navod instalace stranek na WordPress - podle ceho vybirat pluginy
Doporučení podle čeho vybírat pluginy z repozitáře worpdess.org/plugins

Druhé upozornění je ohledně množství použitých pluginů. Méně pluginů znamená rychlejší načítání a méně potenciálních problémů. Každý další instalovaný (aktivní) plugin může způsobit nyní nebo v budoucnu kolizi s jiným pluginem nebo šablonou a tzv. vám shodí internetové stránky (nebudou fungovat). Doporučuji zvážit, zda opravdu všechny funkce (pluginy) potřebujete.

Instalace pluginů

Pluginy, které si vyberete na wordpress.org/plugins, stačí v administraci WordPress, v sekci pluginy, vyhledat podle názvu pluginu. Potom je třeba plugin instalovat, následně aktivovat a nakonec si daný plugin nastavíte. Pro detailní návod, jak instalovat pluginy, přejděte na článek: Instalace pluginů z wordpress.org . Oproti tomu placené pluginy si musíte stáhnout k sobě do počítače a v administraci WordPress, na stránce Instalace pluginů, klikněte na odkaz „ nahrát plugin „. Po nahrání plugin aktivujte a nakonec ho nastavte dle potřeby. Podrobný návod, jak instalovat placené pluginy, najdete zde: Instalace placených pluginů (připravujeme)

4.1) Pluginy, které by měl mít každý WordPress

Následně uvedu funkci a vedle funkce i mnou doporučený plugin, který tuto funkci doplní do WordPress. Tyto funkce by měl mít každý WordPress. Nemusíte se držet navrhovaného pluginu, důležitá je daná funkce, kterou plugin dělá. U každého pluginu najdete odkaz na doplňující instalaci a doporučené nastavení pluginu.

1) Ochrana před spamem – Akismet Anti-Spam

Na internetu se pohybuje velké množství naprogramovaných robotů, s cílem získat z nechráněných Internetových stránek odkaz, díky automaticky vloženému komentáři. Pomocí tohoto pluginu zamezíte spam robotům vkládat komentáře na vaše internetové stránky. Plugin Akismet vytvořil samotný tvůrce WordPress společnost Automattic a pro jeho fungování potřebujete účet wordpress.com. Více informací o registraci a nastavení pluginu najdete v článku návod na registraci Akismet zdarma a nastavení pluginu (připravujeme).

2) SEO – Yoast SEO

Tento plugin umí nastavit mnoho užitečných věcí ze světa SEO. Cílem tohoto pluginu je pomoci Vám s návštěvností z vyhledávačů a zlepšit přívětivost pro návštěvníky stránek. Jedná se hlavně o tyto funkce: Drobečková navigace, přepisování Title, xml sitemap, propojení s Google search a mnoho dalšího. Podívejte se na článek Jak nastavit Yoast SEO plugin (připravujeme) pro více informací.

3) Zrychlení načítání stránek – WP Super Cache

Pokud nemáte VIP WordPress hosting, budete muset řešit zrychlení načítání stránek v rámci WordPress. Jednoduše řečeno, plugin si připraví stránky (nebo jejich části) a načte si je do paměti (v html formátu). Poté se stránky nemusí pokaždé znovu generovat. K tomu je přidaná komprese obsahu, načítání obrázků do paměti prohlížeče a další možnosti. Návod jak nastavit  WP Super Cache (připravujeme), vám poradí s detaily nastavení pluginu.

4) Zabezpečení stránek – iThemes Security

WordPress je open source, díky tomu jsou známé slabé stránky systému. Nejen z tohoto důvodu je třeba mít v každém WordPress nainstalovaný plugin na bezpečnost, který by měl minimálně řešit omezení počtu přihlášení, ochránit XML-RPC, apod. Kvalitních pluginů na bezpečnost je více, já sám mám dobré zkušenosti s iThemes security a Wordfence security. Nicméně doporučuji mít jen jeden komplexní plugin na bezpečnost. Zabezpečením se budeme zabývat. Podívejte se na detailní návody, jak nastavit zmíněné pluginy:

 • Návod na základní nastavení iThemes Security (připravujeme)
 • Návod na základní nastavení Wordfence (připravujeme)

5) Zálohování stránek – BackWPup

Pokud máte dobrý webhosting, tak zálohování je již součástí webhosting. Avšak přesto doporučuji pravidelně zálohovat někam mimo webhosting (Dropbox, Google disk atd.), abyste měli svoji vlastní zálohu internetových stránek. Obecně se zálohují dvě části, první jsou soubory WordPress, jde hlavně o složku /wp-content/, kde jsou vaše fotografie a další nahrané soubory. Druhá část zálohy je databáze, kterou zálohuji celou s vyjímkou logů různých pluginů, které se občas ukládají do databáze. Databáze je velmi důležitá, jednak obsahuje veškeré texty z vašich stránek a také veškerá nastavení. BackWPup umí zálohovat pomocí “Jobs”, volně přeloženo úloh. Nastavuji vždy dvě úlohy, první pro zálohu souborů a druhou pro zálohu databáze.

Frekvenci opakování zálohy nastavuji jinak u souborů a jinak u databáze. U souborů nastavuji frekvenci záloh podobně jako frekvenci psaní článků, tedy většinou týden až měsíc. Nechávám dvě až 10 záloh dozadu podle toho, kolik záloha zabírá místa. U databáze nastavuji zálohu podle toho, jak často lidé komentují články, většinou denně až jednou týdně a nechávám minimálně 10 záloh dozadu.

 • Návod jak nastavit BackWPup plugin na zálohování WordPress (připravujeme)

6) Multi plugin z wordpress.com vhodný do začátků – Jetpack

Tento multi-plugin přináší zdarma funkce z placené služby wordpress.com na vaše stránky. Jetpack vydává společnost Automattic, která stojí i za samotným WordPress. Jetpack plugin doporučuji na každý začínající blog a menší firemní stránky, protože přidá na vaše internetové stránky spoustu zajímavých funkcí. Pro využití tohoto pluginu potřebujete registraci (zdarma) na wordpress.com, o které jsme se bavili již v souvislosti s využitím pluginu na spam Akismet. Každá z níže uvedených funkcí se dá nahradit jiným pluginem, často vypadajícím graficky lépe. Jenže zde máme výhodu, že vše je v rámci jednoho pluginu.

Zde je můj výpis nejzajímavějších funkcí Jetpacku:

 • Související příspěvky – pod článkem se zobrazí tři jiné články s podobným tématem publikované dříve na vašich stránkách
 • Likes – tlačítka pro sociální média pod článkem
 • Sdílení – automatické publikování článků na sociální sítě Facebook, Google plus, Twitter a další.
 • Komentáře – využije stávajícího přihlášení čtenáře vašich stránek (k Facebook, Google plus, Twitter), aby mohl rovnou komentovat. Další zajímavou funkcí je možnost přihlásit se k odběru dalších komentářů pod článkem nebo k odběru nových článků emailem.
 • Odběr článků emailem – umožní zájemcům sledovat vaše nové články přes email. Když publikujete nový článek, tak všem přihlášeným přijde informace o novém článku se stručným úvodem.
 • Tiled Galleries – lépe graficky zpracované galerie obrázků, možnost vybrat si z více variant zobrazení galerií.
 • Statistiky – jednoduché základní statistiky, které fungují nezávisle na Google Analytics. Z mých zkušeností vyhovují i menším firmám díky zobrazení widgetu se statistikami na nástěnce administrace WordPress.
 • Viditelnost widgetů – standardně je nastaveno, že widgety v sidebaru na webu se zobrazují všude. Díky této funkci si můžete nastavit, kde se má a kde nemá zobrazovat konkrétní widget.


Návod na Nastavení pluginu Jetpack a aktivace jednotlivých funkcí (připravujeme)

4.2) Doporučené pluginy (funkce) pro blog

Jak jsme si již vysvětlili, plugin přidává do WordPress požadovanou funkci. Určitě budete kromě mnou doporučených základních pluginů pro každý WordPress instalovat další pluginy, které budou řešit už konkrétní funkce. Některé pluginy jsou placené (nebo existuje verze zdarma a placená verze), ale funkci, kterou dělají, můžete vyřešit i pluginem zdarma. Některé funkce, které uvedené pluginy hledají možná budete potřebovat, tak zde máte moje doporučení na konkrétní pluginy.

Doporučuji spíše dané funkce než samotný plugin

 • a3 Lazy Load(Zrychlení načítání) lazy loading obrázků, načtou se pouze obrázky, které vidíte na obrazovce. Když se posunete na stránce dolů, načtou se další obrázky.
 • Akismet Anti-Spam(Základní plugin, Bezpečnost) blokuje na spam v komentářích
 • Autoptimize (Zrychlení načítání) optimaluzuje HTML, CSS a JS a tím zrychluje načítání stránek
 • Bloom (Marketing) placený plugin na vyskakovací okna (existují i pluginy zdarma, ale mám koupený celý balíček od Elegant themes, kde je i Bloom plugin)
 • Cloudflare(Bezpečnost, zrychlení načítání) plugin na propojení s Cloudflare službou
 • Compress JPEG & PNG images(zrychlení načítání) při nahrání obrázku do WordPress, zmenší jeho velikost (komprimuje) bez ztráty kvality zobrazení. Urychlí se tím načítání stránek
 • Galleries by Angie Makes(design & funkčnost) lépe zobrazuje galerie
 • WordFence Security(Základní plugin, Bezpečnost) komplexní bezpečnostní plugin
 • Monarch (Marketing) plugin pro sdílející tlačítka na sociální média (existují i pluginy zdarma, ale mám koupený celý balíček od Elegant themes, kde je i Monarch plugin)
 • Shortlinks by Pretty Links – (Marketing) plugin skrývá affiliate odkazy a počítá prokliky
 • Shortcodes Ultimate(design & funkčnost) pro lepší práci s layoutem v článcích
 • BackWPup (Základní plugin) zálohuje váš WordPress databázi a soubory
 • WP Super Cache (Základní plugin, Zrychlení načítání) urychluje načítání stránek, GZIP, preaload, cachování a další
 • Yoast SEO(Základní plugin, Marketing) – komplexní marketingový nástroj. Generuje XML Sitemap, vloží drobečkovou navigaci, propojí s Google Search tool, generuje Title a mnoho dalších funkcí

Pokud máte tipy na pluginy, které jsou zajímavé, napište mi do komentářů pod článkem jméno a stručně, k čemu je používáte.

2 komentáře u „Kompletní návod na instalaci a nastavení WordPress“

 1. API key z wordpress.com, toznamená že si musíte vytvořit jméno (blog) čistě jen pro účel získání API klíče

  To je co za volovinu? Proč zakládat nějaký blog když můžu jít rovnou na stránku https://akismet.com/signup/ a tam si prostě založit účet a API klíč tak jednoduše získat?
  Taky nechápu ten výběr pluginů, myslím že na oficiálních stránkách je jich daleko víc http://wordpress.org/extend/plugins

Napsat komentář