Webhosting – co to je, jak funguje a důležité parametry

V druhém díle seriálu Přehled typů hostingů nejen pro WordPress se budeme věnovat představení webhostingu. Podíváme se, z čeho se webhosting skládá, jak funguje a detailněji si probereme technické parametry. Webhosting je, narozdíl od dalších typů hostingů, vhodný pro všechny zájemce včetně těch, kteří začínají a budují si první internetové stránky.

Hlavní výhodou webhostingu je, že poskytovatel se stará o celé technické zázemí. Vy se staráte pouze o internetové stránky, v našem případě o WordPress, jeho instalaci, nastavení, zabezpečení a obsah. Díky tomu se dostanete na dobrou cenu. Pokud si chcete postavit své stránky na WordPress, doporučujeme vám si přečíst náš návod jak zřídit stránky na WordPress.

Co je to Webhosting

Webhosting je jednoduše řečeno místo a adresa na internetu pro vaše stránky. Webhosting tvoří tři základní části:

Hosting pro WordPress
Série článků o typech a možnostech hostingu

  1. Přehled hostingů
  2. Aplikační hosting
  3. Webhosting
  4. Multihosting
  5. VPS hosting
  6. VMS
  7. Cloud hosting
  8. Serverhosting
LAMP_webhosting
  1. Prostor pro internetové stránky (výkon, hdd, databáze, traffic a správa) – prostor pro internetové stránky je ve skutečnosti část serveru (výkonného počítače) a nad ním nainstalované systémy (LAMP), o které se provozovatel stará.
  2. Internetová doména (nemusí být nutně součástí webhostingu) – internetová adresa, respektive doména je jedinečný název, podle kterého jste dohledatelní na internetu. Tato doména poté propojuje adresu (doménu) a prostor (webhosting).
  3. E-mailové služby pro doménu – základní e-mailové služby jsou v ceně webhostingu, součástí je tedy i odesílání a přijímání pošty a možnost vytvoření jakéhokoli eemailu na vaší doméně (emailových schránek nebo aliasů).

Přehled důležitých součástí webhostingu

Zde se blíže podíváme na osm důležitých částí webhostingu, které vám pomohou pochopit, co obsahuje tato služba. Tyto body také můžete brát jako základní pomůcku, na co si dávat pozor při výběru webhostingu.

  • Doména – důležitou částí webhostingu je doména, což je vlastně unikátní adresa na internetu. Doménu si registrujete většinou společně s webhostingem. Více zajímavých informací o doménách včetně několika tipů, jak vytvořit název domény, si přečtete v článku: Jak vytvořit název domény pro web.
  • E-maily – pokud si koupíte doménu, tak si můžete aktivovat vlastní e-mail. Například pokud máte stránky priklad.cz, tak si můžete nastavit email ve tvaru „[email protected]. Možnost využívání e-mailu je vždy součástí webhostingu.
  • Výpočetní výkon (serveru) – sdílíte výkon většího serveru s dalšími webhostingy (uživateli). Je know-how každé firmy, kolik webhostingů se vejde na jeden server, aby všechny svižně fungovaly. Základní dva parametry výkonu jsou PHP memory_limit – který by měl být alespoň  96MB, a Max. počet PHP procesů, kde byste měli mít alespoň tři procesy najednou. Přehled důležitých technických parametrů najdete níže ve článku.
  • Místo na disku – prostor pro webhosting je dnes levná věc, proto firmy často uvádějí „neomezený prostor“. Pokud ale pátráte hlouběji, jistá omezení existují.
  • Databáze – všechny texty na stránkách (články, stránky atd.) a veškerá nastavení WordPress se ukládají do databáze. Dost webhostingů databázi limituje z hlediska velikosti (v MB). Pro instalaci WordPress potřebujete jednu databázi, jejíž velikost by podle nás měla být alespoň 100 MB.
  • Datové přenosy – aby se na vaše internetové stránky dostali návštěvníci, musí být webhosting připojený k internetu. To generuje datový provoz. Provozovatelé hostingů v ČR dodávají většinou neomezený datový provoz (traffic), ovšem mimo ČR se u Managed WordPress hostingů občas setkáte s limitací počtu shlédnutí stránek za měsíc (Visits per month).
  • Správa celého systému – velký bonus webhostingu je, že se o celé prostředí stará poskytovatel. Řeší všechno od nastavení serverů, networkingu, operačních systémů (LAMP), přes bezpečnost a konfiguraci celého systému. Vy se staráte pouze o svůj WordPress.
  • Zálohování – provozovatel webhostingu provádí zálohy vašich stránek, , které můžete v případě potřeby použít. Zálohy se drží většinou několik týdnů. Databáze a soubory se zálohují zvlášť. Všechny zálohy by měly být na jiném serveru (ideálně v jiné lokalitě).

Jak funguje webhosting

Když se níže podíváte na obrázek s názvem „Detail webhostingového prostředí“, vidíte, že poskytovatel webhostingu má někde v datacentru racky, které jsou obsazeny servery (= výkonné počítače). Vše je pospojováno switchem a zabezpečeno firewallem. Na daných serverech jsou instalovány většinou LAMP balíčky, které obsahují operační systém Linux, databázi, webový a skriptovací server. Nad tím vším má poskytovatel postavenou svoji administraci, pomocí které vytváří webhostingové balíčky pro své zákazníky. A o vše se stará poskytovatel webhostingu. Jako uživatel máte přístup do administrace webhostingu, kde si můžete  nastavit  mnoho možností. Většinou ale využijete pouze instalátor aplikaci, zřídíte si e-mail, případně nasměrujete své DNS záznamy na Cloudflare (zabezpečení stránek).

schéma webhostingového prostředí
Na této ilustraci webhostingového prostředí vidíte jednotlivé části webhostingu od datacentra (dole) až po webhosting (nahoře). Vlevo uvidíte rozdělení prostředí na hardware (HW) a software (SW). Vpravo vidíte, o co se stará poskytovatel a o co se staráte vy

Technické parametry webhostingu

Na začátek uvedeme, že slovo neomezeně neexistuje. Vždy existují nějaké limity, které však mohou být uvedeny pouze v provozních podmínkách nebo podobném dokumentu. Většina lidí tyto parametry nepotřebuje znát. Níže uvedené vybrané technické parametry webhostingu by měly být dostupné na stránkách provozovatele, případně by vám je měli na vyžádání sdělit. Prvních pět zeleně označených parametrů považujeme za nejdůležitější.

PHP memory_limitToto je velmi důležitý údaj. Většinou je nastaveno 64MB – 256 MB, čím více, tím lépe.
Max. počet PHP procesůPočet naráz spuštěných PHP skriptů, nejčastěji načtení stránek a podobně.
Diskový prostor pro webMísto pro vaše stránky, často je to součet prostoru pro FTP, databázi a e-maily.
Max. velikost databázeJak může být velká jedna databáze, údaj v MB, čím více, tím lépe.
Denní zálohováníWebhosting by měl zálohovat vaše internetové stránky, a to jak soubory (FTP), tak i databázi. Měli byste mít přístup k několika zálohám zpětně.
Přenos dat (Traffic)Většinou neomezeno, můžete ale narazit na tarif s limitem v GB nebo TB.
Prostor pro e-mailyKolik místa máte na e-maily? Často zabírají hodně místa, pokud to nehlídáte.
Obnova ze zálohy zdarmaObnova ze zálohy rozhodně není standardní součást webhostingu.
PHP upload_max_filesizeMaximální velikost nahrávaného souboru.
PHP post_max_sizeMaximální velikost příspěvku.
Max. doba běhu skriptuNěkteré pluginy či skripty vyžadují určitý čas na to, aby mohly běžet. Setkali jsem se s tím jen párkrát.
Počet alias / domén II úrovněTímto firmy řeší multihosting. Nasměrují vám více domén do vašeho účtu.
CRON počet úlohPokud váš web spouští nějakou automatickou úlohu, tak to je záležitost CRONu. WordPress je spouští v pozadí, například kontrolu aktualizací.
CRON Interval úlohJak dlouho po sobě spustí další úlohu?
Ochrana firewallemHostingové společnosti sice mají firewall, ale většinou si hlídají své prostředí. Sami využíváme Cloudflare free účet, který pomáhá se zabezpečením.
Kontrola škodlivého kóduTo jsme zatím viděli jen u jedné firmy v ČR, většinou tuto funkci mají v zahraničí dražší Managed WordPress hostingy.
Zabezpečený FTPZabezpečení přenosu souborů z vašeho PC na webhosting, FTP není šifrované. Ideálně chtějte SFTP, ale i FTPeS je v pořádku, pokud funguje.

Doporučené webhostingy

logo wphosting

WP-hosting poskytuje webhosting vyladěný pro WordPress. Nejenže si můžete volit ze tří typů balíčků, ale navíc za vás přesunou web od konkurence nebo vám nainstalují nový WordPress. WPHosting nabízí v ceně cachování stránek do paměti (memcached), má dobře vyřešenou bezpečnost a přehlednou administraci hostingu. WPmax.cz také běží na WPHosting.

logo-cesky-hosting

Webhosting od Českého Hostingu je zlatá střední cesta, kde dostanete v ceně webhostingu velký výpočetní výkon, denní zálohy, https a mnoho dalšího. Český hosting se rád postará o nastavení místo vás, stačí napsat e-mail na podporu. Kromě kvalitního webhostingu nabízí Český hosting i zmíněné VMS za výbornou cenu.

Napsat komentář