Přehled typů hostingů pro WordPress

Existuje více způsobů, jak a kde hostovat svoje internetové stránky. V tomto článku se podíváme na jednotlivé typy hostingů od základního webhostingu po pronájem racku v datacentru. Zaměříme se na to, čím se tyto jednotlivé hostingové služby liší, a objasníme vám, který typ hostingu je ten pravý pro váš WordPress.

Přehled základních typů hostingů:

Všechny výše vypsané hostingové služby se od sebe liší několika body, každý hosting je vhodný pro něco trochu jiného. Hlavní rozdíl je v úrovni správy, respektive v tom, o co se postará hostingová společnost a o co se budete starat sami. Hostingové služby jsme seřadili od nejjednoduššího aplikačního hostingu, kde se nestaráte o nic, až po nejnáročnější vlastní datacentrum, kde se musíte starat úplně o všechno. Rovnou vás ale uklidníme – většina lidí potřebuje webhosting nebo VMS, kde se nemusíte starat téměř o nic.

Zde jsou hlavní body pro rozlišení hostingů

  1. Úroveň správy
    Chci mít vše formou služby, nebo chci mít vše pod kontrolou?
  2. Potřebný výkon hostingu
    Vím, kolik CPU, RAM, IOPS a storage potřebuji? Potřebuji hostovat více webových stránek? Chci platit výkon podle toho, jak ho reálně využívám?
  3. Bezpečnost
    Potřebuji mít pod kontrolou celý server? Potřebuji maximální zabezpečení pro servery?
  4. Licenční politika
    U některých internetových projektů již musíte řešit licence za operační systém, databáze a další software / aplikace.
  5. Dostupnost a robustnost hostingu
    Pro některé společnosti je kritická dostupnost webových stránek 24 hodin denně a jsou ochotné si kvůli tomu pronajmout rack v datacentru, případně si dokonce postavit vlastní datacentrum.
  6. Cena hostingu
    Pro některý projekt (např. blog) stačí základní webhosting, pro jiný projekt budete potřebovat maximální support. Cena se liší většinou podle (garance) výpočetního výkonu, úrovně péče o hosting, garance SLA a dalších věcí.
Přehled typů hostingů

Aplikační hosting – wordpress.com

wordpress-com logo

WordPress.com je aplikační hosting pro WordPress a je to technicky nejméně náročný způsob, jak provozovat stránky na tomto redakčním systému. Aplikační hosting wordpress.com provozuje společnost Automattic, samotný tvůrce systému WordPress. Rozdíl mezi aplikačním hostingem wordpress.com a klasickým WordPress software, který si stáhnete z wordpress.org, je ten, že WordPress software instalujete na webhosting, kdežto na wordpress.com dostanete už nainstalovaný WordPress formou služby.

Velkou výhodou aplikačního hostingu je, že na rozdíl od většiny níže uvedených hostingových služeb neřešíte žádné nastavení na straně serveru, instalaci WordPress a jeho pluginů, zabezpečení stránek ani další různá nastavení. U nižších balíčků aplikačního hostingu však narazíte na velké omezení, kdy můžete využívat pouze funkce (pluginy) a šablony, které vám nabízí samotný wordpress.com. Pouze u nejvyššího Business balíčku můžete instalovat vybrané pluginy a šablony.

WordPress.com umožňuje zřídit blog na subdoméně zdarma nebo na vlastní doméně s balíčkem Personal za 85 Kč měsíčně. Pro firemní stránky a další menší projekty je dostačující balíček Personal s tím, že si později můžete navýšit místo pro data, pokud vám nebude stačit 6 GB.

Aplikační hosting wordpress.com je vhodné řešení, pokud se chcete starat jen o obsah stránek a neřešit WordPress a jeho pluginy, šablony, prvotní nastavení a provozní záležitosti. Přečtěte si více informací v návodu Zřízení webu na wordpress.com.

Shrnutí vlastností aplikačního webhostingu:

  • řešení bez starostí – o všechno se stará provozovatel, vy řešíte pouze prvotní instalaci, respektive výběr šablony a aktivaci pluginů, které chcete;
  • možnost vybrat pouze z předinstalovaných pluginů a šablon (nejvyšší balíček má výjimku);
  • administrace je pouze v angličtině.

Webhosting

webhosting

Webhosting je nejrozšířenější a nejlevnější typ hostingu, kde kupujete prostor pro jedny internetové stránky (jednu WordPress instalaci). Potřebujete k tomu také doménu druhé úrovně, kterou si můžete koupit zároveň s webhostingem, případně můžete jinde koupenou doménu na webhosting nasměrovat. Zároveň získáváte prostor pro e-maily.

Webhosting je řešení fungující na platformě několika serverů, o které se stará hostingová společnost. Jejich výkon sdílí více internetových stránek (více webhostingů). Velkou výhodou webhostingu je, že hostingová společnost se stará nejen o servery, ale také o operační systém, databáze, řeší zabezpečení a mnoho dalších technických věcí. Vy si jen přes instalátor aplikací nainstalujete WordPress a ihned fungujete. Staráte se ale o WordPress, jeho zabezpečení, aktualizace a samozřejmě o obsah. Existují ale společnosti, které poskytují takzvaný Managed WordPress hosting, kde se navíc provozovatelé starají o rychlost načítání a základní bezpečnost, poskytují staging, CDN a další.

Pokud vás zajímá rozdíl mezi klasickým webhostingem a managed webhostingem pro WordPress, přečtěte si článek 7 rozdílů mezi levným a drahým webhostingem.

Shrnutí vlastností webhostingu:

  • sami instalujete WordPress a staráte se o pluginy, šablony i prvotní nastavení;
  • staráte se o provoz a aktualizace systému WordPress;
  • máte možnost instalovat pluginy a šablony, jaké chcete;
  • sdílené řešení a výkon;
  • vhodné řešení pro jedny internetové stránky.

Doporučuji webhosting od těchto společností:

VPS a VMS

Když nastane situace, že potřebujete větší výkon, než nabízí webhosting, nebo potřebujete více webhostingů, může pro Vás být zajímavou volbou VMS (virtuální manažovaný server), nebo VPS (virtuální privátní server). VPS a VMS jsou virtuální servery, které mají vyšší výkon než webhosting, ale hlavně znamenají dedikovaný výkon jen pro vás. Je tedy na vás, kolik zde zřídíte internetových stránek, limitem je jen výkon VPS / VMS.

Jaký je tedy rozdíl mezi VMS a VPS?

U VPS dostanete jen výpočetní výkon a o vše, co zde nainstalujete (většinou LAMP), se musíte sami starat. U VMS si kupujete stejný výpočetní výkon, ale o většinu nastavení se stará hostingová společnost, vy si jen zřizujete internetové stránky. VMS tak bývá kvůli správě serveru poskytovatelem o něco dražším než VPS. Jinými slovy – VMS doporučujeme všem, kteří se nechtějí o nic starat a potřebují větší výkon. VPS naopak doporučíme lidem, kteří rozumí správě linuxových serverů, databázím a zabezpečení.

Když si vybíráte VMS / VPS, vybíráte většinou z několika balíčků, které se od sebe liší hlavně v množství paměti (RAM), počtu jader/vláken procesorů (CPU) a kapacitě disku v GB.

Shrnutí vlastností VMS / VPS:

  • dedikovaný výkon;
  • VPS – spravujete si sami, nutná znalost administrace LAMP;
  • VMS – spravuje provozovatel, vy přidáváte weby;
  • neomezeně domén II. úrovně.

Doporučené VPS a VMS:

logo-spolehlive-servery

U hostingové společnosti Spolehlivé Servery si koupíte VMS, na kterém si pak sami jednoduše zřizujete webhostingy. Vybíráte ze čtyř balíčků VMS, které se od sebe liší hlavně výkonem. Na první rok dostanete automaticky slevu 50%.

vas-hosting-logo

Váš Hosting si sám napsal aplikaci VPS Centrum. Zde si sice kupujete VPS, ale Váš hosting řeší aktualizace a zabezpečení, takže to je velmi zajímavá volba, pokud chcete vyladěnou administraci nebo VMS s root právy.

Multihosting

Multihosting je služba, kdy můžete pod jedním balíčkem mít více internetových stránek. Většinou se jedná buď o balíček několika webhostingů, nebo je to pouze přejmenovaný výše popsaný VMS. Setkáte se také s multihostingem, kde je definovaný výkon stejně jako u VMS, protože se vlastně o VMS jedná. Pokud máte více internetových stránek, které chcete hostovat, doporučujeme vám spíše službu VMS, kde máte přidělený výpočetní výkon a nejste omezení počtem webů. Hlídáte si pouze, aby vám stačil výkon VMS, a případně si navýšíte balíček.

Na místo multihostingu vám doporučujeme výše zmíněné VMS od Spolehlivých Serverů.

Cloudové řešení

U cloud hostingu se také můžete setkat s názvem IaaS (infrastruktura formou služby) nebo PaaS (platforma formou služby). Cloud hosting je vhodný pro zkušené uživatele, kteří umí pracovat s virtuálním prostředím. U cloud hostingu si zvolíte potřebný výkon CPU (procesor), kapacitu RAM (paměť) a storage (SATA, SAS, SSD v GB, IOPS). Na základě těchto přidělených zdrojů si vytváříte virtuální stroje (VM). Většinou zde také řešíte networking mezi jednotlivými VM a internetem.

Některé hostingové společnosti nazývají službu VPS jako cloud hosting. Mezi VPS a cloudem je velmi tenká hranice. VPS lze přirovnat k virtuálnímu stroji v cloudu, ale cloud pořídíte, když potřebujete velký výkon pro jeden virtuální stroj (VM). Cloud totiž dokáže spojit více fyzických serverů dohromady a vytvořit tak jeden velmi výkonný virtuální server. Druhé, častější využití cloudu je rozdělení fyzického serveru na více malých virtuálních serverů (VM).

Aby to nebylo jednoduché, cloud se navíc dělí na public, private a hybrid. Public cloud poskytují hostingové společnosti, private cloud je dedikovaný cloud pro jednoho zákazníka na vlastní infrastruktuře. Hybrid cloud je kombinace obou zmíněných cloudů.

Shrnutí vlastností cloudu:

  • nutná znalost administrace a správy linuxových serverů jako LAMP;
  • pro některé řešení je třeba znalost networkingu;
  • dedikovaný výkon dle potřeby;
  • vhodné pro větší projekty.

Serverhosting alias pronájem serverů

U serverhostingu (pronájem serverů) si pronajímáte celý fyzický server od hostingové společnosti, která Vám jako součást služby dodá připojení k internetu a stará se o hardware. O vše, co si nainstalujete na server, se staráte sami. Dedikované servery jsou často alternativou ke cloud hostingu. S pronájmem serverů jsme se setkali jen párkrát, současným trendem je podle nás spíše cloud hosting.

Shrnutí vlastností serverhostingu:

  • nutná znalost administrace a správy linuxových serverů jako LAMP;
  • dedikovaný výkon kopíruje použité fyzické servery;
  • přidávání výkonu po serverech;
  • vhodné pro větší projekty.

Dedikované servery od Váš Hosting s možností nainstalovat na dedikovaný server s OS Debian aplikaci VPS Centrum. Na rozdíl od ostatních serverhostingů tak získáte možnost spravovat OS Debian v jednoduché administraci právě pomocí této skvělé aplikace, kterou vytvořil sám Váš Hosting.  

Pronájem racku

Pronájem racku v datacentru je vhodný pro velké projekty. Rack je, jednoduše řečeno, stojan na servery o velikosti 42 U. Firemní servery se často vyrábějí o výšce jednoho U (tzv. účka“), aby se daly jednoduše montovat do racku. Setkat se však můžete i se servery o velikosti více U. Společnosti si pronajímají racky v datacentru zejména proto, že datacentra počítají i s provozem během výpadku elektřiny, mají několik nezávislých připojení k internetu a dokáží uchladit teplo, které servery vytvářejí.

Příbuznou službou je serverhousing, kdy si v datacentru pronajímáte 1 či více U v racku pro svůj vlastní hardware, jehož správa je rovněž zcela ve vaší režii.

Shrnutí vlastností pronájmu racku:

  • vhodné pro větší projekty, používají je spíše pro firmy;
  • nutno předem navrhnout design celého řešení;
  • používáte vlastní HW a SW, nutno koupit vlastní servery a licence na používaný SW;
  • řešíte i hardware (fyzické servery), tedy i záruku a případné poruchy HW;
  • instalace SE je kompletně na vás včetně správy;
  • nutná znalost minimálně správy serverů, switchů a firewallů.

Na závěr bychom rádi uvedli, že sami používáme pro některé projekty Wedos NoLimit webhosting a pro několik menších webů máme VMS Mini od Spolehlivé servery. V minulosti jsme zkoušeli i služby WP engine, který také v článku doporučujeme. Pokud budete mít dotazy k jednotlivým typům hostingových služeb, ptejte se v komentářích pod článkem.

Napsat komentář