fbpx

Přehled typů hostingů pro WordPress

Existuje více způsobů, jak a kde hostovat svoje internetové stránky. V tomto článku se podíváme na jednotlivé typy hostingů od základního webhostingu po pronájem racku v datacentru. Zaměříme se na porozumění, čím se tyto jednotlivé hostingové služby liší a který typ hostingu je ten pravý pro váš WordPress.

Přehled základních typů hostingů:

Všechny výše vypsané hostingové služby se od sebe liší několika body, každý hosting je vhodný pro něco trochu jiného. Hlavní rozdíl je v úrovni správy, respektive o co se postará hostingová společnost a o co se budete starat sami. Hostingové služby jsem seřadil od nejjednoduššího aplikačního hostingu, kde se nestaráte o nic, až po nejnáročnější vlastní datacentrum, kde se musíte starat úplně o všechno. Dopředu Vás uklidním, většina lidí potřebuje webhosting nebo VMS, kde se nemusí téměř o nic starat.

Zde jsou hlavní body pro rozlišení hostingů

 1. Úroveň správy – chci mít vše formou služby, nebo chci mít vše pod kontrolou?
 2. Potřebný výkon hostingu – vím kolik CPU, RAM, IOPS a storage potřebuji; potřebuji hostovat více webových stránek; chci platit výkon podle toho, jak ho reálně využívám
 3. Bezpečnost – potřebuji mít pod kontrolou celý server, potřebuji maximální zabezpečení pro servery
 4. Licenční politika – u některých internetových projektů již musíte řešit licence za operační systém, databáze a další typy software / aplikace
 5. Dostupnost a robustnost hostingu – pro některé společnosti je kritická dostupnost webových stránek 24 hodin denně a jsou ochotné si kvůli tomu pronajmout rack v datacentru, nebo si dokonce postavit vlastní datacentrum
 6. Cena hostingu – pro některý projekt jako blog stačí základní webhosting, pro jiný projekt budete potřebovat maximální suport. Cena se liší většinou podle (garance) výpočetního výkonu, úrovně péče o hosting, garancí SLA a dalších věcí.

Přehled typů hostingů

Aplikační hosting – wordpress.com

wordpress-com logoWordPress.com je aplikační hosting pro WordPress a je to nejméně technicky náročný způsob, jak provozovat stránky na redakčním systému WordPress. Aplikační hosting wordpress.com provozuje společnost Automattic, tvůrce samotného WordPress. Pro doplnění informace, je rozdíl mezi aplikačním hostingem wordpress.com a klasickým WordPress software, který si stáhnete z wordpress.org. WordPress software instalujete na webhosting, kdežto wordpress.com už dostáváte instalovaný WordPress formou služby.

U aplikačního hostingu je velká výhoda, že na rozdíl od většiny níže uvedených hostingových služeb, neřešíte žádné nastavení na straně serveru, instalaci WordPress a jeho pluginů, zabezpečení stránek a další různá nastavení. Hlavní omezení je u nižších balíčků aplikačního hostingu, kde využijete jen funkce (pluginy) a šablony, které Vám nabízí samotný wordpress.com. Pouze u nejvyššího Business balíčku si můžete instalovat vybrané pluginy a šablony. Pokud chcete vlastní blog, máte možnost si zřídit blog na subdoméně zdarma, nebo můžete provozovat blog na vlastní doméně s balíčkem Personal za 85Kč/měsíčně. Pro firemní stránky a další projekty je dostačující balíček Personal s tím, že později můžete balíček navýšit o místo pro data, pokud vám nebude stačit 6GB.

Aplikační hosting wordpress.com je vhodné řešení, pokud se chcete starat jen o obsah stránek a neřešit WordPress a jeho pluginy, šablony, prvotní nastavení a provozní záležitosti. Přečtěte si více informací v návodu Zřízení webu na wordpress.com.

Shrnutí vlastností aplikačního webhostingu:

  • Řešení bez starostí, o všechno se stará provozovatel, vy pouze řešíte prvotní instalaci respektive výběr šablony a aktivaci pluginů, které chcete
  • Možnost vybrat pouze z předinstalovaných pluginů a šablon (nejvyšší balíček má výjimku)
  • Administrace pouze v angličtině

Koupit si aplikační hosting na WordPress.com

Webhosting

webhostingWebhosting je nejrozšířenější a nejlevnější typ hostingu, kde kupujete prostor pro jedny internetové stránky (jednu instalaci WordPress). Potřebujete k tomu také doménu druhé úrovně, kterou si můžete koupit zároveň s webhostingu, nebo můžete jinde koupenou doménu na webhosting nasměrovat. Zároveň získáváte prostor pro emaily.

Webhosting je řešení fungující na platformě několika serverů, o které se stará hostingová společnost a sdílí jejich výkon mezi více internetových stránek (více webhostingů). Velkou výhodou webhostingu je, že hostingová společnost se stará nejen o servery, ale také o operační systém, databáze, řeší zabezpečení a mnoho dalších technických věcí. Vy si jen přes instalátor aplikací nainstalujete WordPress a ihned fungujete. Staráte se ale o WordPress, jeho zabezpečení, aktualizace a samozřejmě o obsah. Existují ale společnosti, které poskytují takzvaný Managed WordPress hosting, kde se navíc provozovatelé starají o rychlost načítání, základní bezpečnost, poskytují staging, CDN a další.

Pokud Vás zajímá rozdíl mezi klasickým webhostingem a managed webhostingem pro WordPress, přečtěte si článek: „ 7 rozdílů mezi levným a drahým webhostingem

Shrnutí vlastností webhostingu: 

 • Sami instalujete WordPress, instalace pluginů, šablony a prvotní nastavení
 • Staráte se o provoz a aktualizace WordPress
 • Možnost instalovat si pluginy a šablony, jaké chcete
 • Sdílené řešení a výkon
 • Vhodné pro jedny internetové stránky

Doporučuji webhosting od těchto společností:

WPHosting.cz – vynikající hosting pro WordPress a nabízí tři varianty hostingu podle výkonu. Mají vyladěné prostředí pro WordPress a převedou za vás web nebo nainstalují nový.

 logo-cesky-hostingČeský hosting – společnost THINline s.r.o. provozuje webhostingové služby pod značkou Český Hosting.  Webhosting od Českého Hostingu je zlatá střední cesta, kde dostanete v ceně webhostingu navíc denní zálohy, https a velký výpočetní výkon.

VPS a VMS

Když nastane situace, že potřebujete větší výkon, než nabízí webhosting nebo potřebujete více webhostingů, může pro Vás být zajímavou volbou VMS (virtuální manažovaný server), nebo VPS (virtuální privátní server). VPS a VMS jsou virtuální servery, které mají vyšší výkon než webhosting, ale hlavně máte dedikovaný výkon jen pro vás. Je tedy na vás, kolik zde zřídíte internetových stránek. Limitem je jen výkon VPS / VMS.

Jaký je tedy rozdíl mezi VMS a VPS?

U VPS dostanete jen výpočetní výkon a o vše, co zde nainstalujete (většinou LAMP), se musíte sami starat.  U VMS si kupujete stejný výpočetní výkon, ale o většinu nastavení se stará hostingová společnost a vy si jen zřizujete internetové stránky. VMS tak bývá díky správě serveru poskytovatelem o něco dražším než VPS. Jinými slovy – VMS doporučuji všem, kteří se nechtějí o nic starat a potřebují větší výkon. VPS naopak doporučím lidem, kteří rozumí správě Linuxových serverů, databázi, zabezpečení.

Když si vybíráte VMS / VPS, vybíráte většinou z několika balíčků, které se od sebe liší hlavně v počtu paměti (RAM), počtu procesorů (CPU) a místa na disku v GB.

Shrnutí vlastností VMS / VPS: 

 • Dedikovaný výkon
 • VPS – spravujete si sami, nutná znalost administrace LAMP
 • VMS – spravuje provozovatel, vy přidáváte weby
 • Neomezeně domén II. úrovně

Doporučené VPS a VMS:

 logo hostingové společnosti Váš hostingVirtuální server od Váš Hosting – zde si sice kupujete VPS, ale Váš hosting řeší aktualizace a zabezpečení. Takže tohle je velmi zajímavá volba pokud chcete vyladěnou administraci nebo VMS s root právy.

logo-spolehlive-serverySpolehlivé servery VMS – na českém trhu není moc společností, které nabízí virtuální manažované servery (VMS). U Spolehlivých serverů vybíráte ze čtyř balíčků VMS, které se od sebe liší hlavně výkonem, který si kupujete pro vaše weby.

Multihosting

Multihosting je služba, kde můžete pod jedním balíčkem mít více internetových stránek.  Většinou se jedná buď o balíček několika webhostingů nebo je to pouze přejmenovaný výše popsaný VMS. Setkáte se také s multihostingem, kde je definovaný výkon stejně jako u VMS, jedná se vlastně o VMS. Takže pokud máte více internetových stránek, které chcete hostovat, doporučuji vám spíše službu VMS, kde máte přidělený výpočetní výkon a nejste omezení počtem webů. Hlídáte si pouze, aby vám stačil výkon VMS, a případně si navýšíte balíček.

Na místo multihostingu Vám doporučuji výše zmíněné VMS od Spolehlivých Serverů.

Cloudové řešení

U Cloud hostingu se také můžete setkat s názvem IaaS (infrastruktura formou služby) nebo PaaS (Platforma formou služby). Cloud hosting je vhodný pro zkušené uživatele, kteří umí pracovat s virtuálním prostředím. U cloud hostingu si zvolíte potřebný výkon CPU (procesor), RAM (paměť), storage (SATA, SAS, SSD v GB, IOPS). Z těchto přidělených zdrojů si vytváříte virtuální stroje (VM). Většinou zde také řešíte networking mezi jednotlivými VM a internetem.

Některé hostingové společnosti nazývají službu VPS jako Cloud hosting. Zde je tenká hranice mezi VPS a cloudem. VPS lze přirovnat k virtuálnímu stroji v cloudu, ale cloud pořídíte, když potřebujete velký výkon pro jeden virtuální stroj (VM). Cloud totiž dokáže spojit více fyzických serverů dohromady a vytvořit tak jeden velmi výkonný virtuální server. Druhé, častější využití cloudu je, že fyzický server rozdělíte na více malých virtuálních serverů (VM).

Aby to nebylo jednoduché, rozděluje se cloud navíc na public, private a hybrid. Public cloud poskytují hostingové společnosti, private cloud je dedikovaný cloud pro jednoho zákazníka na vlastní infrastruktuře. Hybrid cloud je kombinace obou zmíněných cloudů. Pokud máte zájem o cloud, tak už si musíte položit šest zmíněných otázek na začátku cloudu. Teprve poté si vybíráte poskytovatele řešení.

Shrnutí vlastností Cloudu:

 • Nutná znalost administrace a správy Linux serverů jako LAMP
 • Pro některé řešení je třeba znalost Networkingu
 • Dedikovaný výkon dle potřeby
 • Vhodné pro větší projekty

Serverhosting alias pronájem serverů

U serverhostingu (pronájem serverů) si pronajímáte celý fyzický server od hostingové společnosti, která Vám, jako součást služby, dodá připojení k internetu a stará se o hardware. O vše, co si nainstalujete na server, se staráte sami. Dedikované servery jsou často alternativou ke cloud hostingu. S pronájmem serverů jsem se setkal jen párkrát, dnes je podle mě trend spíše cloud hosting.

Shrnutí vlastností Serverhostingu: 

 • Nutná znalost administrace a správy Linux serverů jako LAMP
 • Dedikovaný výkon kopíruje použité fyzické servery
 • Přidávání výkonu po serverech
 • Vhodné pro větší projekty
logo hostingové společnosti Váš hostingDedikované servery od Váš Hosting – možnost nainstalovat na dedikovaný server a jejich jednoduchou administraci s OS Debian. Získáte tak na rozdíl od ostaních serverhostingů administraci dedikovaného serveru na vynikající aplikaci VPS Centrum, který vytvořil sám Váš Hosting.

Pronájem racku

Pronájem racku v datacentru je vhodný pro větší projekty. Rack je vlastně stojan na servery, kde si pronajímáte 42 takzvaných “úček”. Firemní servery se vyrábějí ve výšce jednoho “účka”, aby se daly jednoduše montovat do racku. Společnosti si pronajímají racky v datacentru, protože datacentra jsou stavěná tak, aby fungovala i při výpadku elektřiny. Mají několik nezávislých připojení k internetu a dokáží uchladit teplo, které vytváří servery.

Shrnutí vlastností pronájmu racku: 

 • Vhodné pro větší projekty, používají se spíše pro firmy
 • Nutno předem navrhnout design celého řešení
 • Používáte vlastní HW a SW, nutno koupit vlastní servery a licence na používaný SW
 • Zde již řešíte i hardware (fyzické servery) tedy záruku a případné poruchy HW
 • Instalace SE je kompletně na Vás včetně správy
 • Nutná znalost minimálně správy serverů, switchů a firewallů

Na závěr bych rád uvedl, že sám používám pro některé projekty Wedos NoLimit webhosting a pro několik menších webů mám VMS Mini od Spolehlivé servery. V minulosti jsem zkoušel i služby wpengine, který také v článku doporučuji. Pokud budete mít dotazy k jednotlivým typům hostingových služeb, tak je napište do komentářů pod článek.

Napsat komentář