7 rozdílů mezi levným a drahým webhostingem

Na internetu najdete mnoho typů webhostingu pro vaše internetové stránky, každý webhosting je však jiný. V tomto článku se podíváme na to, jaké jsou hlavní rozdíly mezi levnými webhostingy, jako jsou např. Wedos a Český hosting, a drahým profesionálním webhostingem, jakým je např. WPengine.

Hlavní rozdíly levného a drahého webhostingu

1) Cena

levny-drahy-webhosting

Zde není co rozebírat, níže budeme porovnávat dva typy webhostingů, které se výrazně liší cenou.

Příklad:

  1. Levný, ale přesto výkonný Wedos stojí 50 Kč měsíčně (včetně https).
  2. Profi hosting WPengine stojí 33 EUR měsíčně (zhruba 800 Kč).

2) Rychlost načítání stránek

U levného webhostingu máte přidělený výkon a je na vás, abyste si sami vyřešili rychlost načítání stránek pomocí cachováních pluginů a nastavení. Oproti tomu profesionální webhosting za vás spoustu věcí ohledně rychlosti načítání stránek vyřeší, např.:

  • cachování do paměti (page-caching, database caching a object-caching),
  • content delivery network (CDN),
  • doporučení, jaké rozšíření (pluginy) nepoužívat z důvodů zbytečného vytížení databáze.

3) Pokročilá bezpečnost

Levný hosting za vás neřeší bezpečnost vašich stránek až na výjimky, kdy nějaký váš problém ohrožuje samotnou hostingovou firmu. Tím mohou být DDOS útoky nebo situace, kdy jsou vaše stránky napadeny (např. malware) a ohrožují další weby. Oproti tomu drahý hosting řeší bezpečnost stránek proaktivně. Kvalitní WordPress webhosting např. omezuje počet možných špatných přihlášení, filtruje známé zranitelnosti pluginů a šablon a provádí pravidelný malware scan stránek.

4) Staging

Staging je funkce, která umožňuje vytvoření kopie vašich stránek.  Na ní můžete provádět různé změny a teprve po jejich otestování novou verzi publikujete. U menších internetových stránek to asi nevyužijete, ale u větších projektů je to nutnost. Velké projekty mají většinou tři verze stránek, a to publikovanou ostrou verzi, testovací staging verzi pro drobné aktualizace a vývojářskou verzi pro vývoj a ladění nových funkcí.

5) Zálohování

Zálohování většinou nabízí i levnější webhostingy, otázkou však zůstává, zda jsou zálohy uchovávány na jiném serveru (úložišti) či ještě lépe v jiném datacentru. Plnohodnotné zálohy (všechna data) v jiné lokalitě má málokterý hosting.

U profesionálního hostingu se nám velmi líbí možnost zálohovat ručně, např. vytvořit si před aktualizací takzvaný restore point či backup point. Každopádně i u drahého webhostingu doporučujeme vytváření záloh jak databáze, tak souborů na vlastní úložiště nezávisle na webhostingu.

6) Nadstandardní podpora premium webhostingu

Levný webhosting nabízí své standardizované služby co největšímu počtu zákazníků za co nejnižší cenu. Premium webhosting oproti tomu cílí na méně zákazníků, ale zato nabízí služby s přidanou hodnotou – má specialisty, kteří pomohou s nastavením jak hostingu, tak i vašich stránek. Například Managed WordPress hosting WPengine umí poradit i s nastavením redakčního systému WordPress a dokonce uvádí i seznam zakázaných pluginů s odůvodněním.

7) Omezení

Jak levný, tak drahý hosting mají svá omezení. Limity levného webhostingu se týkají zejména výkonu – jaký výkon jste si koupili, takový máte. Jedná se hlavně o PHP memory_limit a max. počet PHP procesů. Porovnání výkonu několika českých webhostingů najdete v našem článku Webhosting – co to je, jak funguje, porovnání parametrů. Oproti tomu drahý webhosting nejen díky nadstandardní optimalizaci (in-RAM cachování) zvládne vyšší výkon.

České (levné i dražší) hostingy často řeší omezení u jednotlivých balíčků hostingu právě přes výkon, v zahraničí se setkáte s omezením zejména v počtu zhlédnutí či návštěv. Např. WPengine má v základním balíčku za 29 $ omezení na 10 000 unikátních návštěv.

Kdy si vybrat profesionální webhosting

7 výše popsaných rozdílů má za cíl vám poradit, jaký webhosting si vybrat. Pro webové stránky, které vydělávají zajímavé peníze, doporučujeme webhosting jako je WPengine – specialista na WordPress. Naopak pro blog či jednoduchý firemní web apod. stačí levný hosting jako je Wedos, minimálně pro začátek. S rozhodnutím, zda je pro vás lepší levný nebo drahý hosting, vám pomohou tyto otázky:

  • Kolik můj web vydělává v průměru za den?
  • Jak dlouho můžu mít výpadek stránek, aniž by to ohrozilo můj business?
  • O kolik peněz přijdu při půldenním výpadku stránek?

Levný a drahý webhosting v Česku

Již jsme se několikrát zmínili o WordPress hostingu, který sami využíváme. V Čechách využíváme pro jeden web levný, ale výkonný hosting od Wedosu. Tento web – wpmax.cz  běží na specilalizovanén webhostingu od wp-hosting.cz, který se zaměřuje výhradně na WordPress webhosting a všem ho doporučujeme.

wedos_logo Wedos – nejprodávanější webhosting pro WordPress v Česku. Navíc nabízí cz domény za bezkonkurenční cenu a je jedním z největších poskytovatelů cz domén.

Koupit webhosting od Wedos

wpengine logo WPengine – je zahraniční specialista na WordPress webhosting. Poskytuje pouze WordPress webhostitng, který již dostanete nainstalovaný. Součástí webhostingu je například staging (vytvoření testovací kopie webu) a další super funkce.

Koupit webhosting od WPengine

Napsat komentář