fbpx

7 rozdílů mezi levným a drahým webhostingem

Na internetu najdete mnoho typů webhostingu pro Vaše internetové stránky, každý webhosting je však jiný. Zde se podíváme, jaké jsou hlavní rozdíly mezi levným webhostingem Wedos nebo Český hosting a drahým profesionálním webhostingem “WPengine”.

Hlavní rozdíly levného a drahého webhostingu

1) Cena

levny-drahy-webhosting

Zde není co dodat, níže budeme porovnávat dva webhostingy levný, ale přesto výkonný Wedos stojí 30 korun měsíčně, zato profi hosting WPengine stojí 29 dolarů měsíčně (zhruba 600 Kč).

 

2) Rychlost načítání stránek

U levného webhostingu máte přidělený výkon a je na Vás abyste si sami vyřešili rychlost načítání stránek, pomocí cachováních pluginů a nastavování. Oproti tomu profesionální webhosting za Vás spoustu věcí ohledně rychlosti načítání stránek vyřeší:

  • cachování do paměti (page-caching, database caching a object-caching)
  • content delivery network (CDN)
  • doporučení jaké rozšíření (pluginy) nepoužívat z důvodů zbytečného vytížení databáze

3) Pokročilá bezpečnost

Levný hosting za Vás nebude řešit bezpečnost Vašich stránek až na vyjímky, kdy to ohrožuje hostingovou firmu. Jako například DDOS útoky, nebo pokud máte napadené webové stránky (např. malware) a ty ohrožující okolní weby. Oproti tomu drahý hosting bude bezpečnost stránek řešit proaktivně. Například kvalitní WordPress webhosting omezí počet možných špatných přihlášení, bude filtrovat známé zranitelnosti pluginů a šablon. A navíc bude dělat pravidelný malware scan stránek.

4) Staging

Staging je funkce díky které vytvoříte kopii stránek a můžete zkusit nějaké změny a podle toho jestli vše vyjde, můžete ze staging (zkušební) verzi publikovat. U menších internetových stránek to asi nevyužijete, ale u větších projektů je to nutnost. Velké projekty mají většinou tři verze stránek a to publikovanou „ostrou“ verzi, testovací „staging“ verzi pro drobné aktualizace a vývojářskou verzi pro vývoj a zkoušení nových funkcí.

5) Zálohování

Zálohování nabízí i většinou levnější webhostingy, otázkou je jestli jsou zálohy na jiném serveru (úložišti) či dokonce v jiném datacentru. Plnohodnotné zálohy (všechny data) v jiné lokalitě bude mít málokterý hosting. Nejvíce se mě u profesionálního hostingu líbí možnost vytvořit si zálohu ručně například před aktualizací takzvaný “restore point” či “backup point”. Každopádně i u drahého webhostingu je dobré mít zálohy jak databáze, tak souborů u sebe nezávislé na webhostingu.

6) Nadstandardní podpora premium webhostingu

Levný webhosting je zaměřený na mnoho uživatelů na nízkou cenu, oproti tomu premium webhosting má méně zákazníků, ale zato nabízí služby s přidanou hodnotou – má specialisty kteří pomohou nejen s nastavením, ale dokáží pomoci i nastavením vašich stránek. Například Managed WordPress hosting WPengine umí poradit i s nastavení WordPressu, dokonce má i seznam zakázaných pluginů s důvody proč.

7) Omezení

Jak levný tak drahý hosting mají svá omezení. Limity levného webhostingu se týkají pouze výkonu, jaký výkon jste si koupili – takový máte. Jedná se hlavně o PHP memory_limit a max. počet PHP procesů. Porovnání výkonu několika českých webhostingů najdete v mém článku Webhosting – co to je, jak funguje, porovnání parametrů. Oproti tomu drahý webhosting nejen díky nadstandardní optimalizaci (in-RAM cachování) zvládne vyšší výkon a limitují se většinou počet zhlédnutí. WPengine má v základním balíčku za 29$ je 10.000 zhlédnutí.

Kdy si vybrat profesionální webhosting

7 výše popsaných rozdílů Vám má za cíl poradit jaký webhosting si vybrat. Pro webové stránky, které vydělávají zajímavé peníze, doporučuji webhosting jako je WPengine, specialista na WordPress. Naopak pro blog či jednoduchý firemní web a podobně stačí levný hosting jako Wedos minimálně na začátek. Každopádně vždy doporučuji zálohovat i k sobě, abyste mohli v případě problému internetové stránky obnovit ze zálohy vy sami. S rozhodnutím jestli je pro vás lepší levný nebo drahý hosting Vám pomůžou tyto otázky:

  • Kolik můj web vydělává v průměru za den?
  • Jak dlouho můžete mít výpadek stránek, aby to neohrozilo Váš business?
  • O kolik peněz přijdu při půldenním výpadku stránek?

Levný a drahý webhosting v Česku

Již jsem se několikrát zmínil o WordPress hostingu, který sám využívám. V Čechách využívám pro jeden web levný ale výkonný hosting od Wedosu. Tento web wpmax.cz  běží na specilalizovanén webhostingu od wp-hosting.cz , který se zaměřuje výhradně na WordPress webhosting a všem ho doporučuji. Rok jsem testoval celosvětově jeden z nejlepších WordPress hostingů wpengine.com s maximální spokojeností.

 

Napsat komentář