Co to je Multihosting

Multihosting je více webhostingů spojených pod jedním účtem nebo se také možnost hostovat více domén 2.úrovně pod jedním webhostingem. Jak vidíte, je možné si multihhosting vyložit více způsoby a hostingové společnosti to tak dělají. V tomto článku popíšeme čtyři základní typy multihostingu, se kterými se nejčastěji setkáte.

Co se týče správy, je multihosting stejný jako webhosting, tedy o hostingové prostředí se stará poskytovatel hostingu a vy se staráte jenom o WordPress (instalace, správa, zabezpečení a aktualizace).

Typy WordPress multihostingu

Jelikož neexistuje jasná definice, co to je multihosting, na českém trhu se nejčastěji setkáte se čtyřmi typy multihostingu. Ty se od sebe liší hlavně výkonem. U některých typů sdílíte výkon jednoho webhostingu mezi domény, u jiného zase máte pro každou doménu samostatný webhosting. Nyní si popíšeme jednotlivé typy Multihostingu.

Hosting pro WordPress
Série článků o typech a možnostech hostingu

  1. Alias multihosting (webhosting + aliasy + domain mapping) – ideální řešení, pokud chcete provozovat více domén 2.úrovně (internetových stránek) na jedné instalaci WordPress multisite. Stačí, abyste koupili standardní webhosting, instalovali WordPress multisite a aktivovali neomezené aliasy. Alias domény znamená, že přesměrujete další doménu 2. úrovně na již existující webhosting. U WordPress multisite (subdoménová instalace) vytvoříte subdoménu prikladcz.domena.cz a na tuto subdoménu v administraci WordPress namapujete alias (doménu) priklad.cz. Subdoména prikladcz.domena.cz se tím změní (namapuje) na priklad.cz. Takto dokážete namapovat více domén na jednu instalaci WordPress. Pozor, sdílíte výkon jednoho webhostingu pro více domén, je to tedy řešení vhodné pro provoz několika méně navštěvovaných webů z jednoho WordPress.
  2. Multihosting adresářový (webhosting + aliasy) – princip adresářového multihostingu je instalace samostatných WordPressů do složek, do kterých díky aliasům nasměrujete konkrétní domény. Každá doména bude mít vlastní instalaci WordPress. Nevýhodou je bezpečnostní riziko – když vám někdo napadne jednu instalaci WordPress (malware, hacker atd.), hrozí, že vám napadne i další instalace v jiných adresářích. Adresářový multihosting je velmi vhodný pro hostování více HTML stránek. Vytvoříte adresář na webu, nahrajete do něj html soubory a nakonec do něj nasměrujete doménu. Pozor, opět sdílíte výkon jednoho webhostingu pro více domén, je to tedy vhodné pro provoz několika méně navštěvovaných webů z jednoho WordPress.
  3. Multihosting (balíček více webhostingů) – v tomto případě se jedná o balíček několika webhostingů. To je v zahraničí obvyklá nabídka, u nás ji zatím nabízí několik málo firem. Pro každou doménu máte oddělený webhosting s vlastním výkonem. Pokud někde najdete multihosting s neomezeným počtem domén, jedná se spíše o VMS (Virtuální Manažovaný Server).
  4. VMS (Virtuální manažovaný server) (dedikovaný výkon) – pokud vám někdo nabízí neomezeně domén 2.úrovně a pro každou doménu vlastní webhosting, jedná se o VMS. Zde máte dedikovaný výkon (paměť, procesor, disk) a je na vás, kolik webhostingů zde zřídíte. Limitem je jen výkon serveru, z kterého vám část výkonu ubere provoz LAMP balíčku. Oproti webhostingům si zde můžete nastavit větší množství technických parametrů. Aktuálně používáme VMS Mini od Spolehlivé servery (Český hosting), kde provozujeme 12 webů (WordPress nebo HTML stránky).

WordPress multihosting v zahraničí

V zahraničí narazíte na nabídku multihostingu (balíček více webhostingů) častěji. Bývaly doby, kdy dost lidí z Česka hostovalo své projekty v zahraničí právě kvůli multihostingu. Pokud zůstaneme u WordPress, tak wpengine (Managed WordPress hosting) nabízí multihosting vedle základního webhostingu. Takto tomu je u hodně poskytovatelů služby webhosting, anglicky také Shared hosting.

Doporučujeme tyto multihostingy pro WordPress:

logo-spolehlive-servery

U hostingové společnosti Spolehlivé Servery si koupíte VMS, na kterém si pak sami jednoduše zřizujete webhostingy. Vybíráte ze čtyř balíčků VMS, které se od sebe liší hlavně výkonem. Na první rok dostanete automaticky slevu 50%.

vas-hosting-logo

Váš Hosting si sám napsal aplikaci VPS Centrum. Zde si sice kupujete VPS, ale Váš hosting řeší aktualizace a zabezpečení, takže to je velmi zajímavá volba, pokud chcete vyladěnou administraci nebo VMS s root právy.

Napsat komentář