Serverhosting a pronájem dedikovaného serveru

V tomto příspěvku se zaměříme na výkonější typ hostingu, a to serverhosting. Používá se pro něj více názvů, dalšími jsou dedikovaný server, serverhousing nebo pronájem serverů. Všechny znamenají jednu a tutéž službu. Tento příspěvek doplňuje sérii článků Hosting pro WordPress.

Co je dedikovaný server a kde je umístěn?

Jako zákazník si touto službou pronajímáte server v datacentru jako fyzický stroj. Dedikovaný server je umístěn v serverovně poskytovatele, který se stará o hardware, zálohované napájení a připojení k internetu, veškeré softwarové řešení je ve vaší režii vč. zálohování.

Pro koho je dedikovaný server určen?

Dedikovaný server využijete ve chvíli, kdy vašemu projektu již nestačí standardní webhosting. V případě běžného webhostingu se o výkon každého serveru dělí desítky až stovky zákazníků. V případě dedikovaného serveru je celý jeho výkon vyhrazen pouze pro vaši potřebu, čímž docílíte vyšší rychlosti, stability i bezpečnosti. Nejde však pouze o výkon, ale také o možnost využití méně běžných technologií, které běžný webhosting nenabízí.

Dedikovaný server je určen pouze pro ty, kteří se umí sami postarat o správu a zabezpečení webového serveru. Rozhodně se nejedná o řešení pro každého.

Hosting pro WordPress
Série článků o typech a možnostech hostingu

  1. Přehled hostingů
  2. Aplikační hosting
  3. Webhosting
  4. Multihosting
  5. VPS hosting
  6. VMS
  7. Cloud hosting
  8. Serverhosting

Jaký má dedikovaný server výkon?

Výkon procesoru CPU, kapacitu paměti RAM, velikost a také typ disků dedikovaného serveru ovlivňujete již při objednávce, kdy si vybíráte z nabídky dedikovaných serverů poskytovatele. Výkon serveru se tedy odvíjí od vašeho výběru a následné konfigurace.

Čím se liší dedikovaný server, virtuální server (VPS) a serverhousing ?

Virtuální privátní server (VPS) běží na fyzickém stroji, na kterém zároveň s ním mohou běžet jednotky i klidně stovky dalších virtuálních serverů. Každý virtuální server má přidělený výkon a kapacitu RAM a disků podobně jako dedikovaný server. Rozdíl je u disků – u VPS máte sice vyhrazený prostor, avšak sdílíte výkon disků (IOPS). Oproti tomu dedikované servery mají většinou vlastní disky a celý výkon pro sebe. Zákazník s VPS má k dispozici server s operačním systémem plně ve své správě, stejně jako v případě dedikovaného serveru, avšak na rozdíl od něj sdílí fyzický stroj s dalšími virtuály.

Dedikovaný server i VPS jsou shodně určeny pro ty, kteří mají specifické požadavky a chtějí mít správu serveru ve svých rukou. Pro větší projekty s vyššími požadavky na systémové prostředky, vyšším předpokládaným zatížením či požadavkem na vysokou dostupnost je vhodné zvolit server dedikovaný.

Serverhousing je služba datacentra, kdy si pronajímáte místo v racku pro svůj vlastní fyzický stroj. Poskytovatel vám zajistí zálohované napájení, připojení k internetu a umožní fyzický přístup k racku. O hardware i software se v plném rozsahu staráte sami.

Přehled typů hostingů
Podívejte se na rozdíl mezi službami serverhosting, cloud, VPS a webhosting. Modrý ukazatel každé služby ilustruje, o co se v rámci služby stará poskytovatel. U serverhostingu se poskytovatel služby stará o datacentrum (místo), servery, storage (HW) a propojení (networking)

Kdo dedikovaný server spravuje a jak?

O software se v plném rozsahu staráte vy sami přes vzdálený přístup, a to od instalace operačního systému, přes jeho nastavení a zabezpečení až po zálohování i aktualizace (zálohování může být předmětem doplňkové příplatkové služby).

Poskytovatel se stará pouze o hardware – řeší poruchy disků, procesorů, pamětí,… a v případě potřeby je nahradí novými (hrozí však výpadky v řádu desítek minut až hodin). O software se poskytovatel zpravidla nestará nijak. (Někteří nabízí možnost instalace některého z nabízených operačních systémů zdarma.)

Alternativou k dedikovaným serverům s plnou správou zákazníka jsou tzv. managed servery. Manažované servery spravují administrátoři poskytovatele a zajišťují např. aktualizace, monitoring, zálohování atd. Oproti běžnému hostingu je ale výkon managed serveru vyhrazen pouze pro vás a oproti běžnému hostingu vám zde vyjde poskytovatel vstříc i s instalací méně běžných technologií či s návrhem složitější architektury odpovídající vašim požadavkům. Odpovědnost za dostupnost služeb je oproti dedikovanému serveru plně v rukou poskytovatele.

Jak je dedikovaný server zabezpečen?

O zabezpečení serveru se v plné míře staráte sami. Poskytovatel se o bezpečnost stará pouze do míry zabezpečení internetového připojení, které zajišťuje. Firewall, aktualizace OS a další zabezpečení si nastavujete a zajišťujete vy.

Doporučujeme:

Dedikované servery od Váš Hosting s možností nainstalovat na dedikovaný server s OS Debian aplikaci VPS Centrum. Na rozdíl od ostatních serverhostingů tak získáte možnost spravovat OS Debian v jednoduché administraci právě pomocí této skvělé aplikace, kterou vytvořil sám Váš Hosting.  

Napsat komentář