Serverhosting a pronájem dedikovaného serveru

V tomto příspěvku se zaměříme na výkonější typ hostingu, a to serverhosting. Používá se pro něj více názvů, dalšími jsou dedikovaný server, serverhousing nebo pronájem serverů. Všechny znamenají jednu a tutéž službu. Tento příspěvek doplňuje sérii článků Hosting pro WordPress.

Co je dedikovaný server a kde je umístěn?

Jako zákazník si touto službou pronajímáte server v datacentru jako fyzický stroj. Dedikovaný server je umístěn v serverovně poskytovatele, který se stará o hardware, zálohované napájení a připojení k internetu, veškeré softwarové řešení je ve vaší režii vč. zálohování.

Pro koho je dedikovaný server určen?

Dedikovaný server využijete ve chvíli, kdy vašemu projektu již nestačí standardní webhosting. V případě běžného webhostingu se o výkon každého serveru dělí desítky až stovky zákazníků. V případě dedikovaného serveru je celý jeho výkon vyhrazen pouze pro vaši potřebu, čímž docílíte vyšší rychlosti, stability i bezpečnosti. Nejde však pouze o výkon, ale také o možnost využití méně běžných technologií, které běžný webhosting nenabízí.

Dedikovaný server je určen pouze pro ty, kteří se umí sami postarat o správu a zabezpečení webového serveru. Rozhodně se nejedná o řešení pro každého.

Jaký má dedikovaný server výkon?

Výkon procesoru CPU, kapacitu paměti RAM, velikost a také typ disků dedikovaného serveru ovlivňujete již při objednávce, kdy si vybíráte z nabídky dedikovaných serverů poskytovatele. Výkon serveru se tedy odvíjí od vašeho výběru a následné konfigurace.

Čím se liší dedikovaný server, virtuální server (VPS) a serverhousing ?

Virtuální privátní server (VPS) běží na fyzickém stroji, na kterém zároveň s ním mohou běžet jednotky i klidně stovky dalších virtuálních serverů. Každý virtuální server má přidělený výkon a kapacitu RAM a disků podobně jako dedikovaný server. Rozdíl je u disků – u VPS máte sice vyhrazený prostor, avšak sdílíte výkon disků (IOPS). Oproti tomu dedikované servery mají většinou vlastní disky a celý výkon pro sebe. Zákazník s VPS má k dispozici server s operačním systémem plně ve své správě, stejně jako v případě dedikovaného serveru, avšak na rozdíl od něj sdílí fyzický stroj s dalšími virtuály.

Dedikovaný server i VPS jsou shodně určeny pro ty, kteří mají specifické požadavky a chtějí mít správu serveru ve svých rukou. Pro větší projekty s vyššími požadavky na systémové prostředky, vyšším předpokládaným zatížením či požadavkem na vysokou dostupnost je vhodné zvolit server dedikovaný.

Serverhousing je služba datacentra, kdy si pronajímáte místo v racku pro svůj vlastní fyzický stroj. Poskytovatel vám zajistí zálohované napájení, připojení k internetu a umožní fyzický přístup k racku. O hardware i software se v plném rozsahu staráte sami.

Přehled typů hostingů
Podívejte se na rozdíl mezi službami serverhosting, cloud, VPS a webhosting. Modrý ukazatel každé služby ilustruje, o co se v rámci služby stará poskytovatel. U serverhostingu se poskytovatel služby stará o datacentrum (místo), servery, storage (HW) a propojení (networking)

Kdo dedikovaný server spravuje a jak?

O software se v plném rozsahu staráte vy sami přes vzdálený přístup, a to od instalace operačního systému, přes jeho nastavení a zabezpečení až po zálohování i aktualizace (zálohování může být předmětem doplňkové příplatkové služby).

Poskytovatel se stará pouze o hardware – řeší poruchy disků, procesorů, pamětí,… a v případě potřeby je nahradí novými (hrozí však výpadky v řádu desítek minut až hodin). O software se poskytovatel zpravidla nestará nijak. (Někteří nabízí možnost instalace některého z nabízených operačních systémů zdarma.)

Alternativou k dedikovaným serverům s plnou správou zákazníka jsou tzv. managed servery. Manažované servery spravují administrátoři poskytovatele a zajišťují např. aktualizace, monitoring, zálohování atd. Oproti běžnému hostingu je ale výkon managed serveru vyhrazen pouze pro vás a oproti běžnému hostingu vám zde vyjde poskytovatel vstříc i s instalací méně běžných technologií či s návrhem složitější architektury odpovídající vašim požadavkům. Odpovědnost za dostupnost služeb je oproti dedikovanému serveru plně v rukou poskytovatele.

Jak je dedikovaný server zabezpečen?

O zabezpečení serveru se v plné míře staráte sami. Poskytovatel se o bezpečnost stará pouze do míry zabezpečení internetového připojení, které zajišťuje. Firewall, aktualizace OS a další zabezpečení si nastavujete a zajišťujete vy.

Doporučujeme:

logo hostingové společnosti Váš hostingDedikované servery od Váš Hosting s možností nainstalovat na dedikovaný server s OS Debian aplikaci VPS Centrum. Na rozdíl od ostatních serverhostingů tak získáte možnost spravovat OS Debian v jednoduché administraci právě pomocí této skvělé aplikace, kterou vytvořil sám Váš Hosting.

Napsat komentář