V tomto článku se podíváme na VPS ( virtuální privátní server ) hosting. Laicky popíšeme, co to je VPS hosting a jak funguje. Podíváme se, pro koho je VPS zajímavé řešení hostingu internetových stránek a jak se VPS liší od ostatních hostingových služeb, konkrétně od webhostingu, VMS, public cloudu a dedikovaných serverů.
Co to je VPS hosting
Pokud máte zkušenost s webhostingem, tak víte, že webhosting sdílí výkon prostředí (servery) s dalšími webhostingy. Jinými slovy webhosting nemá definovaný výkon (paměti a procesoru), oproti tomu VPS (virtuální privátní server) má dedikovaný výkon. Sdílíte pouze IOPS (čtení/zápis úložiště) a částečně procesory.
S VPS si kupujete jasný výkon. Dostanete k dispozici virtuální server, kde máte volnost při výběru software, který si na VPS nainstalujete. Zároveň s touto volností ale musíte nainstalované aplikace sami nastavit a aktualizovat je. Hostingové společnosti nabízejí zdarma instalaci balíčku operačního systému a aplikací pro hosting zvaného „LAMP“. Nad tímto balíčkem se ještě instaluje ovládací panel pro webhostingové služby, kde již sami zřizujete jednotlivé webhostingy, přidáváte domény a e-maily.
Hosting pro WordPress
Série článků o typech a možnostech hostingu
Konfigurace a správa VPS hostingu
Jedna z výhod VPS hostingu je individuální konfigurace. Většina hostingových firem nabízí u VPS zdarma instalaci oblíbeného balíčku software LAMP (Linux, Apache, MySQL a PHP). Pravě díky tomu, že instalujete operační systém (Linux), na něj webový server (Apache), databáze (MySQL), skripty (PHP) pouze pro sebe, máte možnost konfigurace dle vlastních potřeb. Druhá strana věci je ovšem to, že VPS hosting vyžaduje znalost linuxového prostředí, abyste jej mohli nastavit, zabezpečit a aktualizovat.
Pokud máte VPS s instalovaným LAMP balíčkem, potřebujete ještě ovládací prostředí webhostingu neboli „control panel“. Tento panel vám vytvoří prostředí, kde můžete aktivovat domény, zřizovat vlastní webhostingové účty, e-maily a databáze. Nejznámější ovládací panely pro webhosting jsou cPanel, Plesk a ISPConfig. V poslední řadě je třeba upozornit na zabezpečení celého LAMP prostředí, které si také řešíte sami.
Pokud nechcete takové nastavování řešit, doporučujeme pořídit si „Managed VPS“ nebo-li častěji používaný název VMS (Virtuální Manažovaný Server). Zde se o instalaci a provoz VPS hostingu stará hostingová společnost.
Výkon VPS hostingu – RAM, CPU & STORAGE
Výkon VPS se skládá z procesoru, operační paměti a storage. Výkon procesoru (CPU nebo také vCPU) je udáván v rychlosti jádra (např. 1 GHz) nebo počtem vláken procesoru. Nejdůležitější částí výkonu VPS hostingu je operační paměť (RAM). Poslední součástí je storage (úložiště), což označuje vyhrazené místo na disku v serveru, nebo v lepším případě je využit SAN, tedy externí storage systém. Storage může být postavena na třech typech disků – SATA, SAS a SSD. Každý disk má jiný výkon, který se měří v takzvaných IOPS (Input/Output operation per second, tedy kolik zapíší/přečtou dat za jednu sekundu).
Zde vidíte, proč stoupá obliba SSD disků:
- SATA (7200 otáček) má ~ 75-100 IOPS.
- SAS (15 tisíc otáček) má ~ 175-210 IOPS.
- SSD má ~ 3300 až statisíce IOPS dle výrobce a typu rozhraní.
Sami vidíte, že SSD disky jsou mnohonásobně rychlejší, ale také dražší. SSD disky jsou často vyžadovány tam, kde je hodně zápisů a čtení v jeden okamžik. Nejčastěji se SSD disky používají pro databázové servery.
Čím se VPS hosting liší od jiných typů hostingů
VPS hosting, cloud, dedikované servery a VMS jsou podobné hostingové služby. Proto se v tomto článku podíváme i na rozdíly mezi nimi a přidáme webhosting pro zajímavost.
VPS hosting vs. webhosting
Webhosting je základní typ hostingu, kde se o všechno stará hostingová společnost. Výpočetní výkon prostředí ale sdílíte s dalšími webhostingy. Máte často uvedený jen PHP memory_limit (v MB) a občas počet PHP procesů.
VPS hosting vs. VMS
VMS je z hlediska výkonu stejný jako VPS. Máte dedikovaný výkon a sdílíte maximálně IOPS (rychlost zapisování/čtení disku). U VMS máte správu VPS v ceně služby, sami si v administraci zřizujete jen webhostingy, parkujete domény a nastavujete e-maily. VMS je kvůli správě o něco dražší než VPS.
VPS hosting vs. Public cloud
Public cloud je podobná služba jako VPS. V public cloudu dostáváte výkon (CPU a RAM) a úložiště (SAS či SSD). V tomto prostředí si zřizujete jednotlivé VM (Virtual Machine), což je jen jiný název pro VPS. Mezi těmito VM si poté sami nastavujete propojení (networking) včetně konfigurace firewallu. Public cloud je tak komplexnější řešení hostingu.
VPS hosting vs. dedikované servery
Dedikované servery mají jako VPS hosting a Public cloud definovaný výkon, ale máte výkon všech procesorů pro sebe a hlavně také výkon úložiště (disků) v IOPS je vyhrazený jen pro vás. U VPS hostingu můžete přidávat výkon přepnutím se na vyšší balíček, ale u dedikovaných serverů musíte přidat další server, případně přidat procesor (CPU) nebo paměť (RAM) do základní desky, pokud je to možné.
Doporučuji tyto VPS a VMS
U hostingové společnosti Spolehlivé Servery si koupíte VMS, na kterém si pak sami jednoduše zřizujete webhostingy. Vybíráte ze čtyř balíčků VMS, které se od sebe liší hlavně výkonem. Na první rok dostanete automaticky slevu 50%.
Váš Hosting si sám napsal aplikaci VPS Centrum. Zde si sice kupujete VPS, ale Váš hosting řeší aktualizace a zabezpečení, takže to je velmi zajímavá volba, pokud chcete vyladěnou administraci nebo VMS s root právy.