fbpx

VPS hosting – co to je a jak funguje

V tomto článku se podíváme na VPS ( virtuální privátní server ) hosting, laicky popíši, co to je VPS hosting a jak funguje. Podíváme se, pro koho je VPS zajímavé řešení hostingu internetových stránek a jak se VPS liší od ostatních hostingových služeb konkrétně od webhostingu, VMS, public cloudu a dedikovaných serverů.

Co to je VPS hosting

Pokud máte zkušenost s webhostingem, tak víte, že webhosting sdílí výkon prostředí (servery) s dalšími webhostingy. Jinými slovy webhosting nemá definovaný výkon (paměti a procesoru), oproti tomu VPS (virtuální privátní server) má dedikovaný výkon. Sdílíte pouze IOPS (čtení/zápis úložiště) a částečně procesory.

S VPS si kupujete jasný výkon, dostanete k dispozici virtuální server, kde máte volnost ve volbě software, který si na VPS nainstalujete. Zároveň s touto volností, ale musíte nainstalované aplikace sami nastavit a aktualizovat je. Hostingové společnosti nabízejí zdarma instalaci balíčku operačního systému a aplikací pro hosting zvaného “LAMP”. Nad tímto balíčkem se ještě instaluje ovládací panel pro webhostingové služby, kde již sami zřizujete jednotlivé webhostingy, přidáváte domény a emaily.

VPS hosting - detail prostředí

Konfigurace a správa VPS hostingu

Jedna z výhod VPS hostingu je individuální konfigurace. Většina hostingových firem nabízí u VPS zdarma instalaci oblíbeného balíčku software LAMP (Linux, Apache, MySQL a PHP). Pravě díky tomu, že instalujete operační systém (Linux), na něj webový server (Apache), databáze (MySQL), skripty (PHP) pouze pro sebe, máte možnost konfigurace dle vlastních potřeb. Druhá strana věci je ovšem to, že VPS hosting vyžaduje znalost linuxového prostředí, abyste jej mohli nastavit, zabezpečit a aktualizovat ho.

Pokud máte VPS s instalovaným LAMP balíčkem, tak ještě potřebujete ovládací prostředí webhostingu neboli “control panel”. Tento panel vám vytvoří prostředí, kde můžete aktivovat domény, zřizovat vlastní webhostingové účty, emaily a databáze. Nejznámější ovládací panely pro webhosting jsou cPanel, Plesk a ISPConfig. V poslední řadě je třeba upozornit na zabezpečení celého LAMP prostředí, které si také řešíte sami.

Pokud nechcete takové nastavování řešit, tak doporučuji pořídit si “Managed VPS” nebo-li častěji používaný název VMS (Virtuální Manažovaný Server). Zde se o instalaci a provoz VPS hostingu stará hostingová společnost.

Výkon VPS hostingu – RAM, CPU & STORAGE

servery

Výkon VPS se skládá z procesoru (CPU, nebo také vCPU), výkon procesoru je udáván v rychlosti jádra (např. 1GHz) nebo počtem vláken procesoru. Druhou a nejdůležitější částí výkonu VPS hostingu je operační paměť (RAM). Poslední součástí je storage “úložiště”, což označuje vyhrazené místo na disku v serveru, nebo v lepším případě je využit SAN tedy externí storage systém. Storage může být postavena na třech typech disků SATA, SAS a SSD. Každý disk má jiný výkon, který měříme v takzvaných IOPS (Input/Output operation per second), tedy kolik zapíší / přečtou dat za jednu sekundu. Zde je krásně vidět, proč stoupá obliba SSD disků:

  • SATA (7200 otáček) má ~ 75-100 IOPS
  • SAS (15 tisíc otáček) má ~ 175-210 IOPS
  • SSD má ~ 3300 až statisíce IOPS dle výrobce a typu rozhraní

Sami vidíte, že SSD disky jsou mnoho násobně rychlejší, ale také dražší. SSD disky jsou často vyžadovány tam, kde je hodně zápisů a čtení v jeden okamžik. Nejčastěji se SSD disky používají pro databázové servery.

Čím se VPS hosting liší od jiných typů hostingů

VPS hosting, cloud, dedikované servery a VMS jsou podobné hostingové služby. Proto se v tomto článku podíváme na rozdíly mezi nimi a přidám webhosting pro zajímavost.

VPS hosting vs. Webhosting

Webhosting je základní typ hostingu, kde se o všechno stará hostingová společnost. Výpočetní výkon prostředí ale sdílíte s dalšími webhostingy. Máte často uvedený jen PHP memory_limit (v MB) a občas počet PHP procesů. Díky tomu je také webhosting nejlevnější variantou hostingu pro internetové stránky, kde kromě dobré ceny se hostingová společnost stará i o většinu věcí.

VPS hosting vs. VMS

VMS je z hlediska výkonu stejný jako VPS. Máte dedikovaný výkon a sdílíte maximálně IOPS (rychlost zapisování / čtení disku). U VMS máte správu VPS v ceně služby, sami si jenom v administraci zřizujete webhostingy, parkujete domény a nastavujete emaily. VMS je díky správě o něco dražší než VPS.

VPS hosting vs. Public cloud

Public cloud je podobná služba jako VPS. V public cloudu dostáváte výkon (CPU a RAM), úložiště (SAS či SSD). V tomto prostředí si zřizujete jednotlivé VM (Virtual Machine), což je jen jiný název pro VPS. Mezi těmito VM si poté sami nastavujete propojení (networking) včetně konfigurace firewallu. Public cloud je tak více komplexní řešení hostingu.

VPS hosting vs. Dedikované servery

Dedikované servery mají jako VPS hosting a Public cloud definovaný výkon, ale máte zde výkon všech procesorů pro sebe a hlavně je také výkon úložiště (disků) v IOPS vyhrazený jen pro vás. U VPS hostingu můžete přidávat výkon přepnutím se na vyšší balíček, ale u Dedikovaných serverů musíte přidat další server, případně přidat procesor (CPU) nebo paměť (RAM) do základní desky, pokud je to možné.

Doporučuji tyto VPS a VMS

logo-spolehlive-serveryU hostingové společnosti „ Spolehlivé Servery“ si koupíte VMS, na kterém si pak sami jednoduše zřizujete webhostingy. Vybíráte ze čtyř balíčků VMS, které se od sebe liší hlavně výkonem. Na první rok dostanete automaticky slevu 50%.

.

vas-hosting-logo„Váš Hosting„ si sám napsal aplikaci VPS Centrum. Zde si sice kupujete VPS, ale Váš hosting řeší aktualizace a zabezpečení. Takže toto je velmi zajímavá volba, pokud chcete vyladěnou administraci nebo VMS s root právy.

Napsat komentář