Cloud hosting – co to je a čím se liší od VPS

Pokud se bavíme o cloudu hostingu, bavíme se ve většině případů o takzvaném Veřejném cloudu (Public cloud). Tři hlavní hráči v oblasti poskytování služeb veřejného cloudu jsou Amazon web services (AWS), Microsoft Azure a Google Cloud Platform. Veřejný cloud je definovaný tím, že poskytovatel služby má postavené velké prostředí složené ze serverů, úložiště, switchů, firewallů a dalšího hardware. Nad tímto hardware má softwarovou vrstvu – „virtualizaci“ a na této platformě poskytuje své služby mezi více zákazníků.

Existují dva modely placení. První je fixní platba, kde měsíčně platíte stejnou částku za konkrétní výkon. Druhý model může být pro někoho výhodnější – platíte podle spotřeby, tedy podle toho, co vaše servery spotřebují. Můžete se setkat také s kombinací obou modelů platby, tedy fixní platby s možností využít další výkon dle potřeby (například jako rezervu).

Hosting pro WordPress
Série článků o typech a možnostech hostingu

Veřejný cloud vs. privátní cloud

Veřejný cloud poskytují výhradně hostingové společnosti a prodávají ho více zákazníkům, oproti tomu privátní cloud je dedikovaný cloud pro jednoho zákazníka na vlastní infrastruktuře. Hybrid cloud je kombinace obou zmíněných cloudů, například výkon (servery) máte jen pro sebe, ale úložiště (storage) využíváte z veřejného cloudu.

Hlavní rozdíly mezi privátním cloudem a veřejným cloudem

cloud hosting

Náklady na infrastrukturu, networking a firewall – u privátního cloudu si musíte celou infrastrukturu koupit sami, u veřejného cloudu poskytovatel částku rozdělí mezi více zákazníků, většinou je to zakalkulované v ceně služby.

Výpočetní výkon – veřejný cloud sdílí výpočetní prostředky (procesory a paměť) mezi více lidí. Navíc je možné, že výpočetní výkon u veřejného cloudu je agregovaný mezi více zákazníků. Výhodou veřejného cloudu je, že můžete jednoduše přidat další výkon v případě potřeby. Oproti tomu u privátního cloudu je třeba dopředu spočítat, jaký výkon budete potřebovat a koupit podle toho servery. Následně je v případě potřeby dalšího výkonu nutno dokoupit další server nebo vyměnit paměť za větší. Výhodou privátního cloudu je, že výkon s nikým nesdílíte ani neagregujete.

IOPS – jinými slovy rychlost čtení a zápisu pevných disků (úložiště) cloudu. U veřejného cloudu IOPS sdílíte s dalšími zákazníky, naproti tomu u privátního cloudu máte výkon IOPS jen pro sebe.

Licence – u některých softwarů se může jinak počítat licence u privátního cloudu a jinak u veřejného cloudu.

Správa – pokud si pořídíte privátní cloud, někdo se musí starat o hardwarovou část a základní vrstvu virtualizace, což u veřejného cloudu máte v ceně. Pozor, nejedná se o samotnou správu virtuálních serverů (VM), o ty se musíte starat u obou typů cloudů, případně si zaplatit jejich správu.

Veřejný cloud vs. VPS hosting

Některé hostingové společnosti nazývají službu VPS hosting jako Cloud hosting. Je tenká hranice mezi VPS a cloudem. VPS lze přirovnat k jednomu virtuálnímu stroji (VM) v cloudu. U cloud hostingu si pořídíte celé prostředí, kde si pak sami zřídíte jednotlivé VM, přidělíte úložiště a různě je propojíte. V případě VPS už dostanete zřízený VM s konkrétním výkonem, který jste si zvolili při koupi služby, připojený k internetu a oddělený od ostatních zákazníků.

2 komentáře u „Cloud hosting – co to je a čím se liší od VPS“

  1. Zdravím,
    mám dotaz. Když bych chtěl hosting výhradně na CPU výpočty, kdy mi tam pojede jedinná aplikace, jaký hosting je pro mne nejlepší? Nejde mi o rychlost, aplikace je ve své C++ podstatě tychlá sama o sobě a nepůjde o nějaké extrémní výpočty. Při složitějších výpočtech večer spustím a další den večer či přes den mrknu na výsledky. Předpoklad RDP.
    Stačí mi absolutní minimum, tedy CPU 1xcore, 2GB RAM, 10GB HDD.
    Děkuji za informaci či přímo odkaz na osvědčený hosting.
    Petr

    Odpovědět

Napsat komentář