Jak vytvořit název domény pro web

V tomto článku Vás provedu návodem, jak správně vymyslet jméno domény pro svoje internetové stránky. Berte tento návod jako pár rad a tipů, jak vymyslet doménové jméno a na co si dát pozor. V prvním části se budu věnovat trochu teorii, jaké jsou typy domén a potom se vrhneme na pár tipů, jak vytvořit jméno domény.

Článek je součástí
Návodu na instalaci WordPress

Z čeho se skládá internetová doména a jaké typy existují

navez_domeny_wpmax

Domény ve světě Internetu překládají dlouhé a těžko zapamatovatelné IP adresy internetových stránek na lépe zapamatovatelné doménové jméno, ale také definují část emailové adresy za zavináčem. Doména se skládá ze dvou respektive ze tří částí a název domény můžeme složit kombinací písmen bez diakritiky, číslic a případně pomlčky.

Složení domény si ukážeme na příkladu české adresy wikipedie cs.wikipedia.org.

Doména I. úrovně (.org)

Používá se také název Doména nejvyššího řádu, označované zkráceně jako TLD z anglického překladu Top Level Domain. Podíváte-li se na zmíněný příklad Wikipedie, tak .org je doména nejvyššího řádu. Setkáte se také možná s názvem “koncovka”.

Doména nejvyššího řádu se dělí na dva typy:

  • Generické (gTLD) – nejznámější generické domény jsou původní koncovky .com, .net, .info a org. Kompletní seznam gTLD a  ccTLD najdete na wikipedii zde.
  • Národní (ccTLD) – česká národní doména je .cz, slovenská zase .sk. Každý stát má vlastní národní doménu. Národní domény vznikly, poté co původních pár generických domén (.com, .net, .org atd.) přestalo stačit v souvislosti s rozšiřováním internetu do celého světa. ccTLD koncovky jsou až na výjimky dvoupísmenné.

Doména II. úrovně (wikipedia.org)

Nejdůležitější část doménového jména. Zde vymýšlíte doménové jméno pro své internetové stránky, případně pro svůj email. Doména druhé úrovně se skládá z doménového jména a koncovky, tedy na případu Wikipedie je doména II. úrovně wikipedia.org. S pořízením domény úrovně (wikipedia.org) máte právo používat email [email protected]

Doména III. úrovně – subdoména (cs.wikipedia.org)

Doména III. úrovně se také nazývá subdoména. Subdomény vytváří majitel domény II. úrovně. Na příkladu Wikipedie je subdoména cs.wikipedia.org, kde vidíte že Wikipedie používá subdomény pro třídění jazykových mutací encyklopedie.

Nejznámější subdoména www se používá jako označení hlavních stránek a ukazuje, že zde je hlavní obsah. Zkratka WWW znamená Worl Wide Web, což byl projekt Cernu, který dal vzniknout HTML jazyku, hypertextovým odkazům a prohlížečům, tedy dnešním internetových stránkám jak je znáte.

Co brát v úvahu při výběru doménového jména

Následující kroky berte spíše jako doporučení, na co si dát pozor při tvorbě domény. Budeme se zde věnovat vytvoření názvu pro doménu druhé úrovně a to jak vymýšlením doménového jména, tak i volbou koncovky.

1. Volba koncovky domény

domeny prvniho radu - koncovky

Pokud máte český projekt, doporučuji .cz doménu. Pro mezinárodní projekt je lepší univerzální .com. Pokud chcete .cz doménu, je dobré se zamyslet,  jestli plánujete expanzi do zahraničí a budete v později potřebovat i .com doménu pro anglickou mutaci webu.

Pokud máte trochu větší projekt, doporučuji registrovat jak .cz tak i .com doménu. Počítejte ale s tím, že .com domény jsou daleko více vybrané než .cz domény. Může tak být daleko těžší vymyslet stejný název pro obě domény. Na druhou stranu můžete použít klidně .com doménu i pro české stránky. Existují národní domény jako .tv, .to nebo .dj, které lze šikovně využít pro český projekt.

Nové generické domény

V posledních pár letech jste mohli zaznamenat, že vzniklo více komerčních domén nejvyššího řádu, jako jsou například .hot, .life, .mov, .pub a desítky dalších, celý seznam najdete zde. Nově můžete uvažovat i o těchto koncovkách. Stejně ale pro začátečníky doporučuji spíše registraci .cz a .com domény.

2. Tvorba názvu domény

To nejtěžší při tvorbě názvu stránek je samotný název. Vynecháme nyní úvahy na téma, kdy máte registrovanou obchodní značku a chcete doménu se stejným jménem. Samotný název by měl být buď název firmy, projektu, klíčové slovo nebo unikátní nové jméno. V názvu domény můžete použít písmena (bez diakritiky), číslovky a pomlčku. Z tohoto hlediska je ideální jednoslovní, zapamatovatelný název bez čísel a pomlček. Také čím kratší bude název domény, tím lépe bude zapamatovatelný.

tvorba nazvu domeny

Když vymýšlíte název, sepište si několik klíčových slov, které definují vaše téma a oblast zájmu. Vytvořte si seznam a potom začněte ověřovat, zda jsou tyto domény volné. Pokud není žádné klíčové slovo z vytvořeného seznamu volné, můžete použít pár níže popsaných rad, jak si takové klíčové slovo upravit, aby bylo jedinečné.

Předpony a přípony

Klíčové slovo můžete vylepšit přidáním předpony nebo přípony za jméno a vytvořit unikátní název. Podívejte se na příklad aaaauto.cz, kdy přidáním předpony „aaa“ ke slovu auto vznikl unikátní název domény aaaauto.cz.

  • Jako předponu můžete použít „i“ (jako internet), „e“ (jako electronic), „náš, můj, top, aaa, nej“ a cokoli zajímavého, co vás napadne.
  • Jako příponu můžete použít: max, online, store a podobně.

Dvouslovné domény

Pokud máte dvouslovný název projektu, můžete si klidně registrovat dvouslovní doménu. Jelikož lze v názvu domény použít pomlčku, doporučuji v případě registrace dvouslovní domény, registrovat verzi s pomlčkou a bez pomlčky.

Lokalita v názvu domény

Pokud bude Váš projekt oslovovat lidi z určité části republiky, můžete přidat do názvu lokalitu, nejčastěji asi město. Stejně tak můžete v názvu domény použít lokalitu, odkud jste a zvýraznit tím, kde vznikl váš projekt.

Zkratky a akronymy

V případě, že máte dlouhý název jako třeba Ministerstvo zahraničních věcí, můžete jako název domény, zvolit zkratku názvu „mzv“ jako doménové jméno. Podobně můžete vytvořit akronym. Například ze jména Lounské Strojírny lze vytvořit doménové jméno „lostr.“

Ochranná známka v názvu domény

Dejte si pozor, abyste nepoužili cizí ochrannou známku v názvu domény. Například „WordPress“ je ochranná známka a nelze jí použít v názvu domény. Při tvorbě jména pro tento web, jsem tak použil zkratku „WP” a přidal příponu „max,“ vznikl tak pěkný název „wpmax.cz.“

3. Kontrola testování názvu domény

Pokud již máte vybraný název domény, je třeba zkontrolovat a otestovat samotný název domény, jak na něj reagují ostatní a co se na dané klíčové slovo objevuje ve vyhledávačích.

Kontrola názvu domény ve výsledcích vyhledávačích (v SERPu)

Pokud máte jeden či několik návrhů pro jméno domény pro vaše internetové stránky, doporučuji jako první krok kontroly, zadat samotné jméno do vyhledávače Google.cz a Seznam.cz. Podívejte se, co na váš dotaz najdou vyhledávače a jestli je zvolené doménové jméno ve vašem oboru unikátní.

Význam názvu v jiném jazyce

Pokud jste si vymysleli nový výraz, který v češtině nic neznamená, zkontrolujte, zda se nový výraz v cizím jazyce nepodobá sprostému slovu nebo jinak negativnímu slovu.

Testování na lidech

Zeptejte se ostatních nezaujatých kolegů či kamarádů na názor a zapamatovatelnost daného jména domény. Klidně nechte posoudit více slov a udělejte si malou anketu.

Pokud máte již název domény pro Váš web vybraný, na závěr vám doporučím se zamyslet, jestli v rámci budoucí expanze budete, kromě .cz domény, potřebovat také .com doménu. Pokud jste si vybrali dvou slovní doménu, doporučuji registrovat navíc variantu s pomlčkou.

2 komentáře u „Jak vytvořit název domény pro web“

    • Ne nepotřebujete webhosting, pokud si eshop od někoho kupujete eshop jako službu. Stačí koupit doménu a přesměrovat jí na eshop poskytovatele 🙂

      Odpovědět

Napsat komentář