fbpx

Jak manuálně instalovat WordPress na webhosting

Tento návod je sepsán pro uživatele WordPress, kteří nemají možnost instalovat redakční systém WordPress jedním kliknutí pomocí instalátoru aplikací. Je zde popsána manuální instalace WordPress, která byla ještě před pár lety běžná.

1) Stáhnutí WordPress

Aktuální českou verzi WordPress stahujte jedině ze stránek cs.wordpress.org viz obrázek níže. Pokud byste z nějakého důvodu chtěli anglickou verzi WordPress, tak tu stahujte ze stránek zde: wordpress.org/download.

Článek je součástí
Návodu na instalaci WordPress
stazeni ceske verze wordpress z oficialnich stranek wordpress.org

2) Nahrání souborů WordPress na webhosting

Nyní již máte stáhnuté komprimované (zabalené) soubory WordPress, které je třeba nejdříve ve vašem počítači rozbalit. Klikněte pravým tlačítkem myši na stáhnutý soubor a v menu vyberte položku „Extrahovat vše“, v dalším kroku potvrďte do jakého souboru se má WordPress rozbalit a tento soubor (cestu) si zapamatujte.

Nyní již máte rozbalené soubory u sebe v počítači a potřebujete je nahrát na webhosting. K tomu slouží takzvaný FTP přístup respektive jeho šifrovaná podoba SFTP / FTPeS. Na tento úkon je třeba mít v počítači instalovaný FTP program, který po zadání FTP údajů nahraje soubory na webhosting. Pokud nemáte v počítači instalovaný FTP program, doporučuji stáhnout a instalovat program zdarma (open source) Filezilla klient.

Nyní budete potřebovat FTP přístupové údaje, které jsou nedílnou součástí webhostingu. Otevřete FTP program (v našem případě Filezilla) a vyplňte níže uvedené FTP údaje.

FTP přístupné údaje jsou:

 • Adresu webhostingu – někde uvedené také jako FTP server / Hostitel pro připojení
 • Přihlašovací jméno
 • Heslo
 • Někdy je třeba i číslo portu

Po vyplnění těchto údajů se přihlásíte pomocí FTP na webhosting a nahrajete stažené a rozbalené soubory WordPress z vašeho počítače na webhosting.

filezilla_nahrani_wordpress_na_hosting
Nahrání WordPress souborů na webhosting od Českého hostingu

3) Zřízení databáze

Nedílnou součástí webhostingu je i databáze, kterou si celkem jednoduše zřídíte v administraci webhostingu. Stačí kliknout na založit novou databázi a vyplnit název databáze případně email nebo heslo. Pokud vám to z nějakého důvodu nepůjde, požádejte o zřízení databáze technickou podporu webhostingu.

Poznamenejte si tyto údaje databáze, pro následující krok:

 • Adresa databázového serveru
 • Jméno databáze
 • Jméno admin účtu databáze
 • Heslo admin účtu databáze

4) Instalace WordPress – konfigurace databáze

Již máme nahrané soubory WordPress na webhostingu a máme zřízenou databázi, v tomto kroku obojí propojíme. Nejdříve do prohlížeče zadejte doménu, kterou jste si zároveň s webhostingem koupili a klikněte na tlačítko Vytvořit konfigurační soubor.

instalace WordPress krok první
První informace o instalaci WordPress

V následujícím okně je třeba vložit údaje o databázi, která jsme získali v předchozím kroku při zřízení databáze:

 • Název databáze
 • Uživatelské jméno
 • Heslo
 • Databázový server

Následně klikněte na Potvrdit a pokračujeme s nastavením administrátora.

instalace wordpress nastaveni databaze
Nastavení databáze pro WordPress

 

5) Instalace WordPress – nastavení administrátora

Na následující konfigurační stránce nastavujeme údaje pro zřízení administrátorského účtu, nicméně všechny kromě přihlašovacího jména se dají později v administraci změnit.

 • Nepožívejte uživatelské jméno admin z bezpečnostních důvodů
 • Zvolte si bezpečné heslo
 • Na zadaný email Vám přijdou přihlašovací údaje

Kliknutím na „Instalovat WordPress“ máte hotovou ruční instalaci WordPress a můžete pokročit dál. Doporučuji pokračovat na Super návod na instalaci stránek na WordPress.

Nastavení administrátora WordPress

 

6) Přihlášení do WordPress administrace

Na první přihlášení do administrace WordPress budete přesměrováni kliknutím na „Prihlásit se“ v posledním kroku instalace WordPress. Následně používejte adresu pro přihlášení do WordPress je ve tvaru:  „vase-domena.cz/wp-login.php“ (vase -domena.cz změnte na vámi koupenou doménu).

 

prihlaseni do wordpress
Přihlášení na vase-domena.cz/wp-login.php

 

 

Napsat komentář