Jak vložit mapy na stránky nebo do článku

V tomto článku vám ukážeme, jak ve WordPress jednoduše vložit mapu či mapy do článku nebo libovolné stránky. Zaměříme se na možnosti aplikací Mapy.cz a Google Mapy.

Mapy.cz

Mapy.cz

Mapy.cz vyvíjí společnost Seznam.cz a vedle internetové aplikace můžete využívat i mobilní verzi nebo si stáhnout mapové podklady a pracovat s nimi offline. Mapy.cz prošly v posledních letech velkým vývojem a nabízí mnoho nástrojů a možností. Mapy jsou přehledné, detailní a uživatelsky přívětivé.

Možnosti

Skrze Mapy.cz můžete:

 • plánovat trasy autem, veřejnou dopravou, na kole i pěšky;
 • zobrazit vlastní body s popiskem;
 • ukládat si vlastní složky s různými body či trasami.

Vložení mapy na stránky nebo do článku

Vložení mapy si ukážeme na příkladu s kontaktem na nejbližší nemocnici.

 1. Připravte si mapový podklad podle potřeby (vyznačte trasu, bod, vyhledejte nebo zobrazte požadovanou instituci apod.).
 2. V pravé spodní části klikněte na tlačítko Nástroje, dále na Sdílet tuto mapu a na záložku Vložit mapu do vlastních stránek.
 3. Zvolte velikost mapy (malá = 400 x 280 px, střední = 500 x 333 px, velká = 700 x 466 px, vlastní může mít minimálně 200 x 200 px a maximálně 3840 x 2160 px).
 4. Zkopírujte vygenerovaný HTML kód.

V novém blokovém editoru Gutenberg snadno vložíte mapu do stránky pomocí bloku Vlastní HTML.

 1. V článku nebo na stránce vyberte blok Vlastní HTML (na příkladu vidíte použitý blok Sloupce s blokem Odstavec vlevo a Vlastní HTML vpravo).
 2. Vložte zkopírovaný kód.
 3. Na náhledu si zkontrolujte vzhled mapy v příspěvku. (Raději přímo na stránkách, náhled v editoru může být zkreslený).

Ve vložené mapě je možné přiblížení/oddálení, pro další možnosti mohou návštěvníci kliknout na tlačítko Zobrazit na Mapy.cz. Odkaz povede na mapu v takovém nastavení, v jakém jste ji vkládali na stránky (v našem příkladu s postranním panelem s informacemi o dané nemocnici jako na prvním obrázku).

Tady vidíte další příklady map vložených do stránek stejným způsobem.

Mapy.cz – nástroj Moje mapy

Podobně můžete na svých stránkách sdílet i podklady vytvořené v rámci nástroje Moje mapy, kde si můžete ukládat složky s tématickými okruhy vlastních značek na mapách. Jednotlivé další značky ukládáte jednoduše pomocí Uložit v panelu vpravo u informací k danému místu či k dané trase. Konkrétní složku vložíte do stránek pomocí tří vertikálních teček u jejího názvu (vpravo, je vidět na obrázku níže). Vložení na stránky probíhá stejně, jako jsme popsali výše, jen je třeba povolit veřejné sdílení obsahu.


Google Mapy

Google Mapy

Mapy společnosti Google jsou méně detailní a méně kontrastní než Mapy.cz. Vzhledem k možnosti zobrazení aktuálního provozu se ale těší velké oblibě při plánování tras autem. Na plánování pěší turistiky se však kvůli absenci turistických tras nehodí prakticky vůbec.

Možnosti

Skrze Google Mapy můžete:

 • plánovat trasy autem, pěšky;
 • zobrazit aktuální provoz (ve větším rozsahu než nabízejí Mapy.cz);
 • vytvořit vlastní mapu s vlastními body a detailním popisem každého místa (lze použít i různé ikonky a vložit vlastní odkazy).

Vložení mapy na stránky nebo do článku

Vložení mapy si rovněž ukážeme na příkladu s kontaktem na nejbližší nemocnici.

 1. Připravte si mapový podklad podle potřeby (vyznačte trasu, bod, vyhledejte nebo zobrazte požadovanou instituci apod.).
 2. Vlevo klikněte na Sdílet a zvolte Vložení mapy.
 3. Zvolte velikost mapy (malá = 400 x 300 px, střední = 600 x 450 px, velká = 800 x 600 px, vlastní musí mít minimálně 200 x 200 px).
 4. Zkopírujte vygenerovaný HTML kód.

Ve WordPress vložte kód stejně jako jsme popsali výše, tedy přes blok Vlastní HTML.

Tady vidíte další příklady Google mapy vložené na stránky.

Google Mapy – nástroj Vaše místa

Pro tvorbu vlastní mapy s vlastními body zvolte v menu Vaše místa a dále Mapy. Ve spodní části pak klikněte na Vytvořit mapu.

Různé typy map od sebe můžete oddělit vrstvami (na našem příkladu vidíte různé typy výletů). Tyto vrstvy pak lze na náhledu mapy zobrazit různě – všechny najednou, jen některé nebo třeba jen jednu konkrétní. Pro přidání bodu vyhledejte konkrétní místo a klikněte na Přidat do mapy.

Pro sdílení na stránkách nejprve nastavte mapu jako veřejnou přes Sdílet (možná bude nutné zadat i název a popis).

Následně si zobrazte Náhled (ikonka zvýrazněná na obrázku výše), klikněte na Sdílet a Vložit do mé stránky. Zkopírujte kód a vložte opět přes blok Vlastní HTML.

7 komentářů u „Jak vložit mapy na stránky nebo do článku“

  • Ahoj Honzo, je pravda že už jsem delší dobu multisite neinstalovat, mám v provozu jen jednu pro miniweby známých s domain maping … Je špatně něco konkrétně? Co nefunguje? Díky Radek

   Odpovědět
 1. Dobrý den, bojuji s poslední možností vložení mapy z nástroje Vaše místa. Chtěla bych mapu vložit na web bet černého pruhu v záhlaví a vypnout zoom při scrollování nad vloženou mapou. Hledala jsem nějakou dokumentaci, ale nedaří se mi najít. Děkuji za radu!

  Odpovědět

Napsat komentář