Nástroje Google Search Console

Službu Google Search Console považujeme za jeden z nezbytných prostředků pro SEO a v tomto článku si probereme její nástroje. Nezajistí vám sice první pozice ve vyhledávání sama o sobě, ale ukáže vám, jak vaše stránky vnímá Google, přes nějž vyhledává většina lidí. O zřízení služby a přidání nového účtu jsme psali v článku Nastavení Google Search Console.

Google Search Console nemusíte navštěvovat denně. Informace o zásadních problémech vám budou chodit e-mailem. Některé nástroje ovšem stojí jednou za čas za pozornost a na základě získaných informací můžete dále zdokonalovat své stránky.

Úvodní stránka

Úvodní stránka administrace zobrazuje základní grafy a slouží jako rozcestník na hlavní statistiky, které Google Search Console tvoří.

Google search console
Mini série článků o Google search console (dříve Google webmaster tools).

  1. Nastavení
  2. Nástroje

Výkon

Přehled výkonu vám ukáže četnost výskytu a průměrnou pozici vašeho webu ve výsledcích vyhledávání.

Google Search Console - Výkon

Můžete si zobrazit přehled pro vyhledávání textu, obrázku nebo videa, a to za různá časová období. Tyto filtry nastavujete vlevo nahoře. Na tomtéž místě si můžete zobrazit porovnání 2 typů vyhledávání nebo 2 po sobě jdoucích časových období.

Ve spodní části se vypisuje, z jakých zdrojů se k vám návštěvníci dostali. Zobrazují se prokliky i zobrazení vyhledávaných slov či vyhledaných stránek na vašem webu a uvidíte i statistiku podle zemí, použitých zařízení (mobil/desktop) a jednotlivých dnů. Výsledky v této části se zobrazují podle toho, jaký filtr (text, obrázek nebo video) nebo porovnání jste zvolili nahoře.

Kontrola adresy URL

Zde si můžete zkontrolovat indexaci libovolné adresy v rámci vašeho webu. Pomocí šipek se dostanete k podrobnějším informacím. Nástroj se hodí zejména pro odstraňování chyb, na které Google narazil.

Google Search Console - Kontrola adresy URL

Přehled pokrytí

Zobrazuje indexaci všech stránek vašeho webu a třídí je do skupin podle toho, zda jsou indexovány. U neindexovaných se dozvíte, proč indexace nebyla možná. Díky tomuto nástroji můžete odhalit případné problémy s procházením webu podle počtu chyb či poklesu indexovaných stránek.

Ve spodní části si můžete zobrazit podrobnosti k nalezeným chybám jejich prokliknutím. Zobrazí se vám konkrétní problematické URL adresy. Každou z nich si můžete otevřít pomocí ikonky vedle nebo ji můžete nechat prověřit.

Přehled souborů Sitemap

Zobrazuje, jaké soubory Sitemap u vašich stránek eviduje Google. Sitemap představuje seznam stránek, o nichž by Google měl dle vašeho úsudku vědět.

Ve WordPress ji můžete vytvořit pomocí pluginu YoastSEO. V menu SEO > Obecné a v záložce Features si rozklikněte otazník u položky XML sitemaps a zkopírujte si stránku, kam vede odkaz s textem See the XML sitemap (zpravidla nazevwebu.cz/sitemap_index.xml). Tento odkaz vložte do Google Search Console.

YoastSEO - Sitemap
YoastSEO – Sitemap

Odebrání

Nástroj slouží k dočasnému zablokování vybraných URL adres vašeho webu ve vyhledávání.

Google Search Console - Odebrání

Rychlost (experimentální)

Ukazuje reálnou rychlost načítání vašeho webu při přístupu z mobilu i z počítače. Podrobnosti si můžete zobrazit pomocí položky Otevřít přehled vpravo nahoře.

Použitelnost v mobilních zařízeních

Zobrazuje použitelnost v mobilních zařízeních pro všechny indexované stránky. Vylistovat si můžete jak chyby, tak platné stránky (stačí kliknout na konkrétní položku vlevo nahoře, seznam se objeví níže).

Google Search Console - Použitelnost v mobilních zařízeních

Navigační struktura

Zobrazuje se stav navigační struktury na webu. K její tvorbě vám pomůže i drobečková navigace.

Další nástroje Google Search Console

Mezi další nástroje Google Search Console patří vyhledávací pole odkazů na podstránky a přehled strukturovaných dat, která nelze analyzovat. Zobrazit můžete i ručně provedené zásahy a bezpečnostní problémy.

Velmi zajímavé jsou Odkazy, kde se eviduje přehled nejčastějších cílových stránek a nejčastěji odkazujících webů na vaše stránky.

Napsat komentář