Optimalizace pro vyhledávače (SEO) je v posledních letech často užívaný výraz a v prostředí redakčního systému WordPress vám s ní pomůže plugin Yoast SEO. Pomůže vám s cílením příspěvků na klíčová slova či fráze, vytvoří XML sitemap, umožní přidání drobečkové navigace, dá se propojit s Google Search Console a mnoho dalšího. V tomto článku vám ukážeme jeho základní nastavení.
Co dělat v rámci SEO hned od začátku
Správné míření na klíčová slova v příspěvcích není to jediné, na co byste se z hlediska SEO měli zaměřit. Základem je už samotné nastavení celého webu – hosting a doména, titulek + popis stránek nebo třeba pěkné URL adresy. Do přizpůsobení obsahu je dobré se pustit hned s prvními příspěvky, ale není problém vše dohnat i v případě, že už jste nějaký obsah publikovali. Problematiku SEO budeme určitě probírat ještě v několika článcích. Drobečnová navigace je primárně záležitost šablony, pokud jí šablona neobsahuje, pak můžete využít plugin Yoast SEO pro vytvoření drobečkové navigace. My vám nyní ukážeme možnosti nastavení a postup, jak ji vložit do stránek.
Nastavení Yoast SEO
Série článků o nastavení pluginu Yoast SEO.
- Základní nastavení Yoast
- Widgetem pod článkem
- Drobečková navigace Yoast
- Google Search Console
Plugin Yoast SEO – nastavení
Plugin Yoast SEO se řadí mezi nejlepší pluginy svého druhu a my se zaměříme na jeho bezplatnou verzi. Plugin nainstalujete a aktivujete standardně jako jakýkoli jiný plugin přes menu Pluginy > Instalace pluginů.
Obecné > Nástěnka
Na nástěnce najdete základní přehled. Pozornost věnujte zejména problémům a oznámením. Jejich součástí je obvykle i doporučení k nápravě.
Obecné > Features
Zde najdete základní funkce, které můžete povolit/zakázat. U každé najdete i stručný popis (pod ikonkou otazníku).
- SEO analýza – základní nástroj, který vám pomůže s optimalizací příspěvků. Doporučujeme povolit a používat.
- Analýza čitelnosti – druhý základní nástroj pro příspěvky, který vám poradí ohledně jejich struktury. Doporučujeme povolit a používat.
- Cornerstone content – umožňuje označení příspěvků s klíčovým obsahem.
- Text link counter – počítá odkazy v příspěvcích a na stránkách.
- XML sitemaps – Yoast SEO vygeneruje XML mapy webu.
- Ryte integration – služba Ryte provádí pravidelnou kontrolu indexace webu ve vyhledávačích.
- Admin bar menu – zobrazí Yoast SEO položky v horní liště.
- Security: no advanced settings for authors – deaktivuje možnost pokročilého nastavení (např. odebrání příspěvku z výsledků vyhledávání) pro nižší uživatelskou roli Autor.
Obecné > Webmaster tools
Zde můžete nastavit propojení s uvedenými vyhledávači. Pro české weby je stěžejní Google. Nastavení propojení a práci s Google Search Consol budeme věnovat vlastní článek.
Search Appearance > Obecné
- Oddělovač titulků – nastavení symbolu, který od sebe oddělí jednotlivé části titulku v článcích, např. název webu a kategorii či kategorii a název článku.
- Úvodní strana – nastavujete meta titulek a popisek v případě, že zobrazujete nejnovější příspěvky, nikoli statickou stránku.
- Knowledge Graph & Schema.org – zde nastavíte vlastníka stránek.
Search Appearance > Content Types
Nastavení můžete provést u všech typů příspěvků, které nabízí vámi aktuálně užívaná šablona. Základem jsou příspěvky a stránky.
- Show *typ příspěvku* in search results? – zde povolíte/zakážete indexaci vyhledávači.
- Datum v náhledu úryvku – v náhledu příspěvku ve vyhledávači se zobrazí/skryje datum publikování. Novým příspěvkům to může pomoci, starým naopak trochu uškodit.
- Yoast SEO Meta Box – povoluje Yoast SEO meta box pro daný typ příspěvku.
- SEO title – zde vytvoříte vzor generování titulku daného typu příspěvků (v praxi si to ukážeme v dalším článku).
- Meta description – meta popisek můžete vkládat ručně u každého příspěvku. Práci si můžete ulehčit v případně, že využíváte u příspěvků stručný výpis. V takovém případě vložte kód %%excerpt%%. V každém příspěvku se do meta popisku propíše vyplněný stručný výpis.
Search Appearance > Media
- Media & attachment URLs – nastaví přesměrování ze stránky obrázku (která se vytvoří automaticky při jeho nahrání) přímo na URL adresu daného obrázku.
Search Appearance: Taxonomie
Různé nastavení můžete provést i u taxonomie – rubrik, štítků, formátů a štítků obrázků.
- Show *druh taxonomie* in search results? – zde povolíte/zakážete indexaci vyhledávači. Na rozdíl od příspěvků není povolení u všech zcela nezbytné, protože např. štítky nepředstavují pro návštěvníky důležitý obsah.
- SEO title – zde vytvoříte vzor generování titulku.
- Meta description – meta popisek daného druhu taxonomie.
- Yoast SEO Meta Box – povoluje Yoast SEO meta box pro daný typ taxonomie.
Search Appearance > Archivy
Nastavení nechybí ani pro různé archivy.
- Archivy autora/datumů povolíte, nebo zakážete celkově. Povolte pouze v případě, že je využíváte (platí zejména u archivů autorů).
- Show author/date archives in search results? – povolíte, nebo zakážete indexování. Hrozí zde duplicitní obsah, takže spíše doporučujeme zakázat.
- Show archives for authors without posts in search results? – povolíte, nebo zakážete indexování vč. prázdných archivů uživatelů. Doporučujeme zakázat.
- SEO title – zde vytvoříte vzor generování titulku.
- Meta description – meta popisek je rovněž v základu prázdný a nastavuje se zvlášť.
Search Appearance > Drobečková navigace
Do svých stránek můžete zakomponovat uživatelský oblíbený prvek drobečkové navigace (breadcrumb), která návštěvníkům pomáhá se zorientovat v hierarchii vašeho webu. Plugin Yoast SEO umožňuje její nastavení, vložení do stránek pak bude na vás. Všechno si však ukážeme v samostatném článku.
Search Appearance > RSS
Zde můžete přidat text a odkazy do RSS kanálu, a to buď před obsah, nebo za něj. Vyhledávačům to pomůže určit váš web jako původní zdroj obsahu.
Vložit můžete mj. odkaz na:
- %%AUTHORLINK%% – archiv autora, jako text je užito jeho jméno.
- %%POSTLINK%% daný příspěvek, jako text je užit jeho název.
- %%BLOGLINK%% vaše stránky, jako text je užit název webu.
- %%BLOGDESCLINK%% vaše stránky, jako text je užit název + popis webu.