Jak nastavit úvodní stránku ve WordPress

Redakční systém WordPress dlouhodobě umožňuje nastavení úvodní stránky tak, aby odpovídala buď typickému blogu (výpis nových článků) nebo firemnímu či jinému webu (statická úvodní stránka). S novým blokovým editorem přibyly také nové možnosti v rozvržení layoutu hlavní stránky. V tomto článku se na vše podrobně podíváme.

Layout hlavní stránky

Pro začátek je třeba si vysvětlit pojmy, se kterými se při nastavení vzhledu běžně setkáte. Součástí téměř všech šablon jsou tělo, postranní sloupec/panel (sidebar), hlavička (header) a patička (footer).

layout stránky ve wordpress

Na některá místa (v závislosti na použité šabloně) můžete přidat widgety – prvky s připraveným obsahem jako jsou rubriky, poslední komentáře, nejnovější příspěvky, archivy, kalendář a další. Widgety spravujete přes administrační menu Vzhled > Widgety nebo přes náhled vzhledu šablony – administrační menu Vzhled > Přizpůsobit či položku Přizpůsobit v záhlaví webu. Pokud tápete, pročtěte si náš článek Základní nastavení šablony ve WordPress.

 

Widgety se nejčastěji zobrazují v postaním panelu (sidebar) a v patičce (footer).

V hlavní části úvodní stránky (v těle), je možné zobrazovat buď výpis nejnovějších příspěvků, nebo jednu konkrétní statickou stránku. Na to se podíváme podrobněji níže.

Výpis příspěvků vs. statická stránka

Pro některé weby se více hodí výpis příspěvků, pro jiné zase statická stránka. Toto nastavení provádíte buď přes administrační menu Nastavení > Zobrazování, nebo přes náhled vzhledu šablony – administrační menu Vzhled > Přizpůsobit či položku Přizpůsobit v záhlaví webu.

Nastavení úvodní stránky v administraci

nastavení statiské stránky

Nastavení úvodní stránky přes náhled šablony

Výpis příspěvků – náhled vs celý článek

Obecně můžete výčet článků v archivech a na úvodní stránce zobrazovat dvěma způsoby. Prvním z nich jsou náhledy – stručné výpisy s několika úvodními slovy či větami, druhým je výpis celých článků. Každá šablona je koncipována jinak a ne každá umožňuje nastavení dle vůle uživatele. Některé šablony zobrazují na úvodní stránce celé články, jiné zase zobrazují všude pouze výpisy (Oria) a některé umožňují si způsob zobrazení vybrat (The Box).

Výpis příspěvků na úvodní straně v šabloně Oria – zde není možné nastavit zobrazování celých článků ve výpisu příspěvků.

strucny-vypis-oria-nastaveni

Výpis příspěvků (nejen) na úvodní straně v šabloně The Box – možnost nastavení

Vlastní výpis příspěvků

Stručný výpis příspěvku (výňatek, angl. excerpt) je většinou tvořen automaticky šablonou, která zobrazí určitý počet slov nebo znaků a za ně přidá odkaz na celý článek. V určitých případech se toto zobrazení hodí (např. při dlaždicovém výpisu článků jako v šabloně Oria), avšak většinou takový výpis nevypadá nejlépe. Pokud vámi vybraná šablona umožňuje nastavení vlastního stručného výpisu – tedy výňatku, který se zobrazí na úvodní stránce a většinou i v archivech, využijte toho.

Vlastní zobrazovaný text vkládáte do pole Stručný výpis příspěvku přímo při tvorbě článku.

Pole stručný výpis příspěvku v blokovém editoru Gutenberg najdete v pravém sloupci vedle těla příspěvku

wordpress strucny vypis gutenberg

Pole stručný výpis příspěvku v klasickém editoru se zpravidla zobrazí pod tělem příspěvku, ale je možné jej přesunout i do pravého sloupce. Pokud se nezobrazuje, otevřete si horní menu Nastavení zobrazených informací a zaškrtněte možnost Stručný výpis příspěvků.

wordpress strucny vypis klasicky editor

Rozdíl v různém zobrazení v šabloně The Box – 1) celé příspěvky, 2) stručný výpis s vlastním textem, 3) stručný výpis, kdy je první náhled vytvořen automaticky a druhý zobrazuje uživatelem nastavený výpis.

Statická stránka – jednoduchá

Pokud se na vaše stránky hodí spíše statický úvod, jednoduše zvolte Statickou stránku a u položky Úvodní stránka vyberte konkrétní existující stránku z nabídky. Přes administrační menu Nastavení > Zobrazování si rovněž můžete nastavit počet zobrazených příspěvků. Přes náhled vzhledu šablony – administrační menu Vzhled > Přizpůsobit či položka Přizpůsobit v záhlaví webu zase můžete rovnou založit novou (prázdnou stránku), kterou použijete jako úvodní. Její obsah můžete doplnit později.



Statická stránka – jedna z možností zobrazení v šabloně Oria

Statická stránka v šabloně The Box

Možnosti statické stránky za pomoci nového editoru Gutenberg

Uvedené statické stránky zobrazují jednoduchou stránku obsahující pouze text. V klasickém editoru samozřejmě můžete vytvořit libovolnou statickou stránku s obrázky, odkazy, nadpisy, seznamy atd. Zcela nové možnost pak nabízí nový blokový editor. Ukážeme si to mj. i na nové oficiální šabloně Twenty Twenty.

Editor Gutenberg a jeho bloky jsme vám představili již dříve v článcích Práce s novým editorem příspěvků Gutenberg a Přehled bloků Gutenberg editoru. Pokud vám tedy bude níže něco nejasné, podívejte se na ně.

S editorem Gutenberg můžete snadno bez nutnosti instalace pluginů nebo znalosti HTML přidat na úvodní stránku tabulku, odstavec textu s obrázkem na pozadí, několik sloupců vedle sebe, výpis nových článků, výpis nejnovějších komentářů, kalendář a mnoho dalšího.

Některé prvky užité pro statickou úvodní stránku v šabloně The Box

Některé prvky užité pro statickou úvodní stránku v šabloně Twenty Twenty

Napsat komentář