WordPress – jak vypnout automatické aktualizace a proč

Aktualizacím jsme se již věnovali v článku Jak aktualizovat WordPress, dnes se podíváme konkrétně na to, jak automatické aktualizace vypnout a provádět je pouze ručně.

Proč (ne)vypnout automatické aktualizace

Již mnoho let se ve WordPress provádějí malé aktualizace jádra automaticky. Všechny ostatní aktualizace, tedy velké aktualizace jádra, aktualizace pluginů a šablon a aktualizace češtiny (či jiné jazykové verze) musíte nejdříve potvrdit. Toto nastavení od tvůrců považujeme za logické, ale samozřejmě lze změnit. Jak automatické, tak ruční aktualizace mají své klady i zápory.

Výhody automatických aktualizací:

  • jsou bezpracné a vůbec na ně nemusíte myslet, zejména máte-li zajištěné i automatické zálohy.

Nevýhody automatických aktualizací:

  • v některých případech mohou shodit web (o WSOD, tedy o tzv. bílé obrazovce smrti a jejím odstranění jsme rovněž psali v článku Jak aktualizovat WordPress);
  • není možné před nimi provést ruční zálohu.

Jak vypnout automatické aktualizace pomocí wp-config.php

Nejjednodušší a nejčistší řešení zákazu automatických aktualizací provedete v souboru wp-config.php, který najdete v hlavní složce se systémem WordPress. Skrze nějaký FTP klient si jej stáhněte do počítače, upravte a opět nahrajte zpět na web. Pokud si nevíte rady, podívejte se na náš článek Jak pracovat s FTP a jaký zvolit program.

Do souboru wp-config.php přidejte tento řádek:

define( 'AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED', true );

Tím zakážete veškeré automatické aktualizace, tedy velké a malé aktualizace jádra i aktualizace pluginů, šablon i jazykové verze.

Jak vypnout automatické aktualizace pomocí wp-config.php

Jak vypnout automatické aktualizace pomocí pluginu

Další možností je využití pluginu. Doporučujeme např. Easy Updates Manager, který umožňuje nastavení aktualizací rychle a jednoduše pomocí kliknutí. Bere v potaz malé (minor) i velké (major) aktualizace, pluginy, šablony i překlady. Po instalaci ho najdete netradičně v menu Nástěnka > Updates options.

Důležitost aktualizací

Můžete mít všechny aktualizace automatické, nebo naopak ruční, záleží na vašich preferencích. Často i u jednotlivých pluginů a šablon najdete v jejich nastavení možnost automatické, nebo naopak ruční aktualizace. V každém případě jsou ale aktualizace důležité. Je tedy jedno, jaký způsob zvolíte, ale držte WordPress a jeho šablony i pluginy co nejnovější. Nové verze totiž často obsahují bezpečnostní záplaty. Před každou plánovanou aktualizací doporučujeme provést zálohu webových stránek, a to jak databáze, tak souborů.

2 komentáře u „WordPress – jak vypnout automatické aktualizace a proč“

  1. Dobrý den, mám upraveno functions.php, bohužel při aktualizaci WP se tento soubor přepíše, jde nějak nastavit, aby se tento soubor nepřepisoval a nemělo to na aktualizaci jádra negativní vliv? Díky

    Odpovědět

Napsat komentář