Vše o psaní příspěvku ve WordPress

Aktualizace: Od verze 5.0 je základním editorem Gutenberg. Jedná se o blokový editor, který funguje na zcela jiném systému tvorby příspěvku. Z tohoto důvodu se mu podrobně věnujeme v samostatném článku WordPress – Práce s novým editorem Gutenberg. Publikování příspěvků, řazení do kategorií, přiřazování štítků a další níže uvedené nastavení jednotlivých příspěvků však zůstává v principu totožné, proto z uvedeného článku odkazujeme zpět sem, kde jsou kroky týkající se publikace příspěvku podrobně popsány.

Klasický editor – blok či plugin

Pokud se s novým editorem nemůžete sžít a chcete i nadále pracovat s původním vizuálním editorem, nainstalujte si plugin Klasický editor (Classic Editor). Jeho podpora je prozatím garantována do roku 2022.

wordpress_plugin_klasicky_editor

Další možností je volba bloku Klasický editor v novém editoru. Otevřete si tak jeden blok, ve kterém budete moci upravovat článek téměř jako v původním prostředí.

wordpress_prispevek_blokovy_editor_gutenberg_blok_klasicky_editor

V tomto článku se dozvíte vše potřebné o psaní článků v redakčním systému WordPress. Nejdříve se zaměříme na rozložení stránky pro psaní příspěvku, vysvětlíme práci se štítky a rubrikami a podíváme se, co to je stručný výpis příspěvku a náhledový obrázek. V druhé části článku se budeme věnovat samotnému psaní článku, respektive vytvoření nadpisu a jeho promítnutí do internetové adresy článku (URL), podíváme se na samotný editor, ve kterém píšete příspěvky a jeho HTML verzi a ukážeme si, jak pracovat s obrázky, jak funguje ukládání a publikování.

Rozložení stránky pro psaní příspěvku

Základní rozložení stránky pro psaní nového příspěvku po nainstalování WordPress je dost intuitivní a vypadá následovně:

wordpress jak psat clanek layout

Toto rozložení si můžete upravit (zvolit, co se má na této stránce zobrazovat) pomocí tlačítka Nastavení zobrazených informací v pravém horním rohu. Abyste se v tomto nastavení lépe zorientovali, stručně si ukážeme, co jednotlivé položky znamenají v praxi.

wordpress jak psat clanek nastaveni zobrazenych informaci

Rubriky

Rubriky, jinak řečeno kategorie, slouží nejen pro čtenáře k základnímu třídění příspěvků podle témat. Můžete vytvořit i vnořené rubriky (na obrázku níže je rubrika Gramatika vnořená pod rubriku Psaní článku). Základní rubrikou je Nezařazené (lze to změnit). Nové rubriky můžete přidat přímo u rozepsaného článku nebo přes menu Příspěvky > Rubriky. Vybrané rubriky se (po uložení konceptu) zobrazí na prvních místech, stejně tak rubriky nové.

Základní umístění a zobrazení v šabloně (Sidebar, Footer) se řeší nastavením widgetu Rubriky (menu Vzhled > Widgety).

Nastavení zobrazení rubrik (kategorií) pomocí widgetu.
Nastavení zobrazení rubrik (kategorií) ve widgetu. Čtenáři tak mají možnost vidět přehled všech rubrik

Založení nové rubriky přímo z článku provedete kliknutím na +Vytvořit novou rubriku. Můžete vytvořit novou rubriku a zařadit jí pod již existující rubriku.

Štítky

Štítky představují další možnost, jak třídit články. Nejčastěji se používají jako doplnění rubrik. Jako štítky se běžně používají klíčová slova pro článek, případně se jimi nahrazují podrubriky. Nové i stávající štítky přidáváte jejich napsáním do příslušného pole u konceptu, spravovat je můžete přes menu Příspěvky > Štítky. Stejně jako u rubriky existuje widget, pomocí kterého zobrazíte přehled štítků v postranním sloupci (sidebar) nebo patičče (footer).

wordpress_psani_clanku_stitky
Vytvoření a správa štítků

Autor příspěvku

Autor příspěvku jste automaticky vy, použije se uživatelské jméno pomocí kterého jste se přihlásili. Pokud ale chcete změnit autora článku, najděte níže na stránce sekci Autor, kde můžete zadat jiného registrovaného uživatele vašich stránek. Tuto možnost mají pouze Administrátor a Šéfredaktor.

Formát příspěvku

Formát článku je relativně málo používaná funkce a její cíl je pomoci rozlišit typ příspěvku podle obsahu. Obecně existuje devět typů formátů článku, a to:  Základní, Poznámka, Obrázek, Video, Citace, Odkaz, Galerie, Postranní příspěvek a Audio. Formáty příspěvků musí podporovat šablona a tvůrce šablony designově pracuje s každým formátem trochu jinak, aby jednotlivé formáty odlišil a přizpůsobil jejich obsahu. Například postranní příspěvek nemá nadpis a vypadá spíše jako Facebookový příspěvek, galerie bude hlavně o zobrazení obrázků a tak dále. Ne každá šablona formáty příspěvků podporuje, takže se může stát, že žádný rozdíl oproti základnímu formátu neuvidíte.

wordpress jak psát článek - formát článku
Volba formátu příspěvku

Stručný výpis příspěvku

Stručný výpis článku (Excerpt) představuje na úvodní straně, na stránkách kategorií a štítků nebo měsíčních výpisů článků (jinak řečeno archivech) pár vět příspěvku, které ve stručnosti popisují, o čem článek je s cílem nalákat čtenáře, aby si přečetl celý článek. Díky těmto zkráceným výpisům příspěvků se jich na stránku vejde více. Velmi často se spolu se stručným výpisem příspěvku pojí náhledový obrázek, který se zobrazuje vedle. Když se podíváte na hlavní stránku těchto stránek wpmax.cz, uvidíte pod nadpisem příspěvku náhledový obrázek (vlevo) a vedle něj stručný výpis příspěvku.  Zobrazování  stručného příspěvku a jeho design se odvíjí od použité šablony.

Stručný výpis příspěvku lze editovat v samostatné sekci níže na stránce. Pokud stručný výpis necháte prázdný (a šablona ho zobrazuje), WordPress zobrazí určitý počet prvních znaků nebo slov z příspěvku, dle nastavení v dané šabloně – někde 160 znaků, jinde 30 slov apod. (Některé šablony mohou toto omezení mít i přesto, že stručný výpis vyplníte.) Takto to používáme většinou také, počítáme s tím že prvních pár vět příspěvku má být zajímavých a popsat, o čem článek bude. Z těchto (většinou) prvních dvou vět tvoříme Stručný výpis článku.

wordpress_psani-clanku-excerpt-2
Tip: okno stručného výpisu se dá roztáhnout pomocí pravého spodního rohu

Náhledový obrázek

WordPress umožňuje u příspěvku zobrazit náhledový obrázek a lépe tak podat příspěvek čtenářům. Záleží jen na tvůrci WordPress šablony, jak využije náhledové obrázky. Některé šablony zobrazí náhledové obrázky nad nadpisem článku, jiné je využívají ve spojení s stručným výpisem příspěvku. Podobně to máme nastavené i zde na wpmax.cz, kde na na hlavní stránce najdete vedle stručného výpisu příspěvku i obrázek, kde se snažíme co nejlépe dokreslit téma článku.

Dle tvůrce šablony se mohou náhledové obrázky zobrazovat jen ve výpisu článků, pouze v článku samotném nebo na obou místech. Některé šablony náhledové obrázky nezobrazují vůbec. Náhledový obrázek nastavíte kliknutím na Zvolit náhledový obrázek, poté zvolíte z galerie vhodný obrázek a nakonec kliknete na Zvolit náhledový obrázek.

Podívejte se na tři příklady zobrazení náhledového obrázku a stručného výpisu příspěvku

Odeslat trackbacky

Pomocí Trackback pole můžete upozornit jiný web s blogovacím systémem na váš článek. Používá se zejména v případech, kdy na daný web z článku odkazujete. V rámci redakčního systému WordPress fungují ještě pingbacky – pokud v článku odkazujete na nějaký web/článek běžící rovněž na WordPress, jeho správce automaticky do svého systému obdrží pingback – odkaz na váš příslušný článek.

Úprava trvalého odkazu nadpisu příspěvku, který se automaticky propíše i do odkazu.

Uživatelské pole

Uživatelská pole představují velké množství možností, je však nutné mít alespoň základní povědomí o PHP. S uživatelskými poli často pracují různé šablony, potřebné pokyny jejich autoři uvádějí v dokumentaci.

wordpress_psani-clanku_uzivatelska-pole

Nastavení komentářů

Pomocí těchto políček buď povolíte, nebo zakážete komentáře a trackbacky/pingbacky u jednotlivých článků. Toto nastavení se hodí,  když chcete zakázat komentáře jen u jednoho příspěvku nebo obráceně, když globálně zakážete komentáře a jednotlivě je povolujete.

wordpress_psani-clanku_komentare

Komentáře

Okno s komentáři pod příspěvkem (v administraci) uvidíte po publikování příspěvku. Osobně ho nepoužíváme, pracujeme s komentáři přímo v záložce Komentáře.

wordpress_psani-clanku_komentare_2

Psaní příspěvku

Název

Název nového článku zadáváte do tohoto textového pole. Můžete jej samozřejmě kdykoli změnit. Název článku je jedna z nejdůležitějších částí článku. Často rozhodne o tom, jestli se čtenáři prokliknou na příspěvek a přečtou si ho.

wordpress_vytvorit-novy-prispevek_nazev

Název v URL

WordPress generuje název v URL automaticky podle názvu článku. Zde můžete upravit název článku v adrese, tedy podobu tzv. trvalého odkazu. To se hodí např. u dlouhých názvů článků, které v adrese můžete zkrátit. Dále tuto možnost využijete v případě, kdy změníte název článku, ale název v trvalém odkazu zůstane původní. Stejný efekt má úprava pod názvem článku – Trvalý odkaz.

Tip: Další nastavení trvalých odkazů naleznete v menu Nastavení > Trvalé odkazy.

Základní vizuální editor / HTML

Příspěvek ve WordPress můžete psát buď v základním vizuálním editoru (nebo též WYSIWYG editoru z anglického What you see is what you get, česky Co vidíte, to dostanete), nebo pomocí HTML. Mezi oběma editory se můžete jednoduše přepínat. Vizuální editor je nástroj vhodný pro základní formátování textu zejména pro ty, kteří HTML neovládají vůbec. Pracuje se s ním podobně jako s běžnými textovými editory (např. Microsoft Office a OpenOffice.org/LibreOffice aj.). Vizuální editor podporuje několik úrovní nadpisů, tučný text, kurzívu, základní zarovnání, odsazení, seznamy (odrážkové i číselné), citace, přeškrtnutí, vodorovnou čáru, obarvení textu i odkazy. Některá formátování se v jednotlivých šablonách liší, zejména nadpisy a citace. Od verze WordPress 5 bude součástí WordPress nový editor Gutenberg.

Tip: Vizuální editor nepodporuje tvorbu tabulek. Pokud neovládáte HTML, můžete si nainstalovat plugin, který jejich tvorbu umožňuje (např. TablePress).

Vizuální editor

wordpress_psani-clanku_editor
Základní editor WordPress, kliknutím na rozšířené možnosti zobrazíte další funkce editoru. Základní editor je podobný textovým editorům jako jsou Word, LibreOffice a další

HTML editor

wordpress_psani-clanku_html
Kdo zná HTML nebo potřebuje vložit HTML kód, může použít HTML editor. Obrázek zobrazuje stejný text jako základní editor, ale v HTML

Za pozornost stojí i stavový řádek v dolní části obou editorů. Zobrazuje počet slov, čas posledního automatického uložení a kdo a kdy provedl poslední úpravy.

Obrázky a jiná média

K textu patří obrázky a fotky a ty můžete jednoduše vložit i do příspěvku WordPress. Obrázky či jiná média se do článku vkládají pomocí tlačítka Mediální soubory. Zde můžete vybrat dříve uložený obrázek, nahrát nový z počítače nebo vložit jeho URL adresu pro zobrazení z webu. Pokud soubor nahráváte z vašeho počítače, nejdříve se uloží do Knihovny médií a poté ho vložíte do příspěvku. K obrázkům můžete nastavit titulky, alternativní texty i odkazy či jim vybrat přednastavenou velikost a zarovnání.

wordpress jak psat clanek media knihovna
Po kliknutí na Mediální soubory se vám zobrazí knihovna médií, kde můžete vložit nový soubor, vložit obrázek přes URL, vytvořit galerii, seznam videí a další

Ukládání a automatické ukládání

WordPress ukládá rozepsaný příspěvek (koncept) automaticky každou minutu, poslední uložení si můžete zkontrolovat ve stavovém řádku. Pokud si zapomenete uložit rozdělanou práci a například vypnete počítač, příspěvek zůstane rozepsaný v posledním aktuálním stavu. Článek můžete průběžně ukládat pomocí tlačítka Uložit koncept. Tím vytvoříte jeho novou verzi, kterou můžete později s předchozími verzemi porovnat (tato možnost se zobrazí po druhém uložení).

wordpress_vytvorit-novy-prispevek-publikovat

Náhled příspěvku

Tlačítko Náhled slouží ke zobrazení právě zpracovávaného článku tak, jak ho uvidí čtenáři. Náhled otevírá se v novém panelu.

Starší verze

Starší verze článku můžete porovnat vůči sobě – vždy dvě sousední. V náhledu uvidíte, které části textu se změnily a jak. Vybranou starší verzi můžete jednoduše obnovit a pokračovat v práci.

wordpress_vytvorit-novy-prispevek_starsi-verze

Publikování

Veřejný / soukromý příspěvek

WordPress umožňuje publikování příspěvku jak veřejně, tak s přístupem omezeným heslem a také soukromě.

wordpress_vytvorit-novy-prispevek-publikovat-2

Okamžité / odložené publikování

Článek můžete publikovat okamžitě, nebo můžete naplánovat datum i čas jeho zveřejnění.

wordpress_vytvorit-novy-prispevek-publikovat-4

Ke schválení

V případě několika přispěvatelů můžete využít i možnost ukládání článků ke schválení jinému uživateli (zpravidla Šéfredaktorovi či Administrátorovi).

wordpress_vytvorit-novy-prispevek-publikovat-3

Koncepty

Uložené koncepty článků naleznete v menu Příspěvky > Přehled příspěvků, kde si můžete vyfiltrovat Koncepty.

Tip na závěr – Yoast SEO plugin

  • Tento plugin má mj. tu funkci, že zobrazí náhled článku jako výsledek vyhledávání.
  • Každý článek můžete otestovat na různá klíčová slova a zjistit případné nedostatky, které zohledňují vyhledávače (např. chybějící atributy k obrázkům apod.).
  • Kompletní návod na nastavení pluginu Yoast SEO najdete zde: Nastavení Yoast SEO pluginu

11 komentářů u „Vše o psaní příspěvku ve WordPress“

  1. Dobrý den,
    můžete mi poradit jak mám vymazat automatické propojení a sdílení příspěvku na strankách?
    Bylo nám nastaveno propojování s jiným webem a sdílení aktuální informaci na našich strankách, chtěli bychom tuto funkci zrušit, ale bohužel nemohu v redakčním systému to najít.
    Předem děkují za odpověď!

    Odpovědět
    • Dobrý den, můžete to trochu upřesnit? Sdílení obsahu většinou řeší nějaký plugin nebo se může ale jednat i o RSS Widget, který stáhne a publikuje nadpisy a část článku z jiného webu.

      Odpovědět
  2. Dobrý den,
    aktuálně se mě nedaří úspěšně publikovat příspěvek. Resp. Příspěvek zveřejním, vidím ho v administraci, zobrazím si ho pod přihlášením, ale jakmile jsem na webu jako běžný uživatel, příspěvek není viditelný.
    Můžete mě prosím poradit, kde může být zakopaný pes?

    Děkuji předem.

    Odpovědět
  3. Dobrý den, jak prosím vytvářet příspěvky tak, aby byly přímo v jedné ze záložek hlavního menu „BLOG“? Příspěvek umím vytvořit, ale nevím, jak ho dostat do té záložky. Díky. Klára

    Odpovědět
  4. Dobrý den, prosím o radu ohledně zobrazení příspěvku.
    Příspěvek je napsán jako text s nadpisem a odrážkami ve formě teček pod sebou a za nimi text. Když pŕíspěvek rozkliknu, vidím jej správně, tak jak byl napsán, ale v přehledu příspěvků je text jakoby komplet věty za sebou (bez zmíněných teček jako odrážek a nepůsobí to dobře). Vypadá jako by všechny věty šly za sebou, i když je to po rozkliknutí jinak. Prosím o radu, zda jde toto zobrazení nějak vyřešit.

    Odpovědět
  5. Dobrý den, prosím není mi jasné, jak mohu u příspěvku skrýt velké okno pro komentář? Píšete, že ho nepoužíváte a pracujete se záložkami, ráda bych pod článkem právě umístila jen tlačítko Napsat komentář, nemůžu nějak přijít na to, jak to nastavit? Moc děkuji.

    Odpovědět
  6. Dobrý den,
    mám stránku s aktualitami, ale když tam přidám příspěvek s náhledovým obrázkem, obrázek je moc velký a nikde jsem nenašla, jak změnit jeho velikost.
    Nějaká rada prosím?
    Děkuji.

    Odpovědět

Napsat komentář