Newslettery (novinky e-mailem) pomocí pluginu MailPoet

V tomto článku vám představíme plugin MailPoet, který umožňuje v redakčním systému WordPress rozesílat newslettery – novinky e-mailem. Do 1000 odběratelů můžete plugin využívat zdarma.

Instalace a základní nastavení (přes wizard)

Přes instalaci pluginů v administraci si vyhledejte plugin MailPoet. Běžným způsobem jej nainstalujte a aktivujte. Plugin si přidá vlastní položku do menu.

Při prvotním nastavení budete moci projít skrze průvodce. Na první stránce zadáte jméno a e-mail, z něhož budou odcházet novinky odběratelům. Na dalších se dozvíte o možnosti kurzu, můžete povolit nebo přeskočit anonymní analýzu užívání tohoto pluginu a také se můžete přihlásit placenou verzi.

Pokud wizard omylem zavřete, nic se neděje. Vše je možné nastavit přes nastavení (vizte níže). Pokud jej dokončíte, rovnou se dostanete na stránku s tvorbou newsletterů. Vložením e-mailové adresy odesílatele máte prakticky hotovo a můžete přejít k tvorbě formulářů, skupin odběratelů nebo newsletterů. Doporučujeme však nejdříve si projít veškeré možnosti, které MailPoet nabízí, a zorientovat se v nich. Všechno si proto nyní ukážeme.

Emailing pro WordPress
Série o emailing službách nejen pro WordPress.

E-maily

Plugin MailPoet umožňuje zasílání 3 typů e-mailů – newslettery, uvítací e-maily a upozornění na příspěvky.

  • Klasický, ručně psaný newsletter shrnuje vše, co aktuálně potřebujete čtenářům (odběratelům) sdělit.
  • Jednorázový uvítací e-mail můžete zaslat novým odběratelům po jejich přihlášení k odběru.
  • Upozornění na příspěvky mohou odcházet každý den, týden či měsíc nebo i po zveřejnění každého nového článku.

Nový e-mail

Pro vytvoření nového e-mailu klikněte na tlačítko Přidat nový vedle nadpisu. Dostanete se na stránku, kde si budete moci vybrat druh e-mailu.

Novinky e-mailem pomocí MailPoet - tvorba newsletteru
  1. Nastavení odesílání (není u newsletterů)
    U uvítacích e-mailů volíte, kdy a komu se budou odesílat. Můžete např. nastavit e-maily pro nové odběratele či uživatele WordPress. E-mail jim můžete poslat hned nebo v rámci dnů či týdnů od jejich registrace.
    V případě upozornění na příspěvky volíte četnost zasílaných e-mailů – denně, týdně nebo třeba s každým zveřejněným článkem.
  1. Výběr šablony
    K dispozici máte šablony pro jednotlivé druhy e-mailů a také šablony pouze s textem (záložka simple text).
  2. Úprava šablony
    Úplně nahoře zadáváte předmět e-mailu. V šabloně pak můžete změnit prakticky všechno – vyměnit obrázky, vložit vlastní text, upravit popisky tlačítek a odkazů, přidat či odebrat oddělovače atd. Prostředí je velmi podobné novému blokovému editoru Gutenberg – po najetí na určitý celek v šabloně se vám zobrazí základní možnosti jeho editace, po kliknutí pak další v pravém sloupci a přesunout ho můžete pomocí drag and drop. V pravém sloupci si navíc můžete nechat zaslat náhled newsletteru na svůj e-mail.
  1. Detaily odeslání
    Po dokončení úprav šablony klikněte na tlačítko Další (vpravo nahoře nebo dole) a nastavte seznam odběratelů (více níže) a případně Google Analytics kampaň a další podrobnosti v závislosti na zvoleném typu e-mailu.
Tvorba newsletteru pomocí pluginu MailPoet

Upravovaná šablona se automaticky ukládá a je možné ji uložit rozpracovanou i ručně. Koncept se zobrazuje v seznamu emailů se stavem Zatím neposláno, resp. Neaktivní. Práce s e-maily se podobá práci s příspěvky a je velmi intuitivní.

Formuláře

Formuláře slouží k získání (přihlášení) nových odběratelů na vašich stránkách. Můžete využít již připravený formulář a upravit jej pro své potřeby, případně rovnou vytvořit nový pomocí tlačítka vedle nadpisu.

U formuláře nastavujete jeho název a dále pole, která mají noví zájemci o odběr novinek vyplnit. Můžete například zobrazit i výběr ze seznamů odběratelů a na jejich základě odesílat různé typy newsletterů (na příkladu uvádíme Tipy a triky a Soutěže a akce). Samozřejmě máte možnost upravit i barevné ladění celého formuláře.

Formulář do článku nebo stránky vložíte pomocí samostatného bloku nebo shortcodu, který se zobrazuje vpravo dole při editaci formuláře.

Formuláře můžete na stránky přidat dále pomocí widgetu (Vzhled > Widgety).

Plugin MailPoet přidává do blokového editoru Gutenberg také svůj vlastní blok, a sice právě formulář pro přihlášení se k odběru novinek. Díky tomuto bloku můžete jednoduše formulář přidat i do vybraných článků či stránek.

Gutenberg - blok MailPoet
Blok MailPoet

Odběratelé

Zde vidíte seznam lidí přihlášených k odběru, resp. seznam uživatelů WordPress, kteří sem byli zařazeni automaticky. Pokud je některý odběratel ve stavu Nepotvrzen, můžete mu zaslat nový potvrzující e-mail (= výzvu k potvrzení odběru). Můžete zde také ručně přidat nového odběratele (pomocí odkazu Přidat nový vedle nadpisu).

Odběratelé novinek

Seznamy

Jak už jsme naznačili u formulářů, seznamy můžete vytvářet za účelem zasílání různých typů newletterů vybraným odběratelům. Nový seznam jednoduše přidáte pomocí odkazu Přidat nový vedle nadpisu.

Seznamy odběratelů

Segmenty

Segmenty umožňují sdružovat odběratele podle dalších kritérií, např. podle uživatelské role registrovaných uživatelů WordPress.

Nastavení

Základy – nastavit můžete:

  • e-mailovou schránku a jméno odesílatele vašich newsletterů;
  • zaškrtávací políčko zobrazené při psaní komentářů pro odběr novinek;
  • přidání nových uživatelů WordPress do seznamu odběratelů novinek;
  • stránku pro editaci nastavení odběru novinek jednotlivých odběratelů;
  • stránku po odhlášení odběru;
  • zasílání statistik (prokliky odeslaných e-mailů);
  • notifikaci nových odběrů.
MailPoet - nastavení

Potvrzení odběrů – nastavit můžete:

  • zasílání potvrzovacích e-mailů;
  • text potvrzovacího e-mailu;
  • stránku s potvrzení odběru.
MailPoet - nastavení

Odeslat pomocí:

  • K odesílání e-mailů můžete využít přímo službu MailPoet (po registraci dostanete svůj klíč, který sem vložíte) nebo vámi vybranou (to doporučujeme pouze zkušeným uživatelům).
Novinky e-mailem pomocí MailPoet - nastavení

Pokročilé – nastavit můžete:

  • nakládání s nedoručenými e-maily;
  • aktivaci fronty newsletterů;
  • oprávnění pro nakládání s newslettery pro různé uživatelské role;
  • sledování otevření a prokliknutí;
  • označení neaktivních odběratelů;
  • sdílení dat s vývojáři;
  • captcha pro formuláře;
  • logování
  • a můžete zde provést i reinstalaci celého pluginu.

V poslední záložce můžete zadat svůj klíč k bezplatné či placené verzi pluginu MailPoet.

Nápověda

Vedle témat nápovědy k užívání pluginu si zde můžete prohlédnout např. stav systému.

Statistiky prokliků v newsletterech

Plugin MailPoet má ještě jednu příjemnou funkci – po 24 hodinách od rozeslání newsletteru vám na váš e-mail přijdou statistiky jeho otevření a prokliknutí, vč. zobrazení nejklikanějšího odkazu.

MailPoet - statistiky

2 komentáře u „Newslettery (novinky e-mailem) pomocí pluginu MailPoet“

  1. Dobrý den, zajímala by mě vaše zkušenost s funkčností tohoto pluginu. Já jsem si vše nastavila na automatické odeslání emailu po přihlášení do databáte, několik emailů mi to odeslala, poté se to seklo a nic (API nastaveno). Tak nevím, jestli to byla náhoda, nebo jestli mám radši zvolit jiný emailovač.

    Odpovědět
    • Jak odesíláte emaily, přes hosting nebo přes mailpoet? Včera jsem zde přešel na maipoet, nyní čekám na schválení premium účtu do 1000 emaliů zdarma.

      Odpovědět

Napsat komentář