fbpx

Recenze VMS Mini od Český hosting

Již delší dobu využívám VMS Mini od „Spolehlivé servery“ respektive od „Českého hostingu“. Využívám VMS jako cenově výhodný multihosting, kde mám více jak 10 webů. V tomto článku představím VMS Mini, jeho administraci, jak funguje a důvody, proč si pořídit právě multihosting balíček VMS mini od „Spolehlivé servery“.

Přehled balíčků VMS

VMS mini je základní a nejlevnější VMS od společnosti THINline s.r.o., která provozuje značku „Český hosting“ pro prodej webhostingů a „Spolehlivé servery“ pro prodej VMS. Pro moje potřeby jsem si zvolil základní balíček VMS Mini. Pokud budu potřebovat větší výkon, mohu jednoduše přejít na vyšší balíček.

Velká výhoda je 50% sleva na první platební období (rok), slevu získáte automaticky bez nutnosti použití jakýchkoliv slevových kupónů !

spolehlive servery balicky vms

Přidávání webhostingů do VMS Mini

Administraci služeb má „Český hosting“ (webhosting) a „Spolehlivé servery“ (VMS) společnou pod značkou „Český hosting“. Přidání domény a následně webhostingu do VMS je velmi jednoduché.

Postup přidání domény na VMS:

  1. Kliknout na “Přidat novou doménu
  2. Zadat název domény
  3. Zvolit zda budete doménu registrovat, převádět nebo jen sami změnit DNS. (Takto to využívám já, domény registruji u Wedos a poté jen nasměruji na mé servery na český hosting. Návod jak nasměrovat existující registrovanou doménu na VMS najdete v nápovědě Českého hostingu zde.
  4. Naposledy si zvolím, zda chci pro doménu zřídit placený webhosting (to nechceme), nebo pouze parkovat doménu (to dělám jen pro multisite a domain mapping) nebo zvolíte poslední možnost, zřídit web na vašem serveru s názvem podobným mému replikant8.thinline.cz. Na vašem serveru si můžete zřídit domén kolik chcete, jediným omezením je výkon serveru.

vmsmini cesky hosting pridani domeny

Takto jsme přidali doménu na server (VMS) a nyní pro ni musíme ještě zřídit prostor pro internetové stránky a případně email. To uděláte v administraci na stránce Domény a hosting > jmeno-domeny.cz kliknutím na jméno domény. Zde jsou přednastavené hodnoty, které jsou u prostoru pro web a databázi jen informativní (spíše pro notifikaci v případě překročení). U emailů naopak přidělujete doméně konkrétní místo z přidělených 2GB u VPS Mini.

vms mini cesky hosting nastaveni parametru domeny

Kontrola vytížení VMS

U VMS si vlastně zřizujete webhostingy a přidáváte je na Váš server. Můžete si tak zřídit větší počet webhostingů, limitovaní jste pouze výkonem VMS. Bude tak důležité jednou za čas zkontrolovat vytížení vašeho serveru (VMS).

Vytížení vašeho VMS najdete v administraci, klikněte na Servery > jmeno serveru > Provoz a služby a dostanete se na tabulku „vytížení VMS“ (virtuálního manažovaného serveru).

vms mini cesky hosting vytizeni serveru

Na výše uvedeném obrázku vidíte, že procesor je vytížený minimálně. Interpretace využití paměti je trochu komplexnější. Jednoduše řečeno je to tak, že operační systém se přirozeně snaží využít celou dostupnou operační paměť.
Z části ji využívají běžící programy, zbytek se pak používá pro buffery a keše, což je důležité pro urychlení různých opakovaných operací (především diskových, které jsou nejpomalejší).
Důležitější než absolutní množství volné paměti, je spíše struktura jejího využití. Stav, kdy by bylo řekněme 90% paměti spotřebováno programy a jen 10% zbylo pro keše, není obecně úplně ideální (opakované operace by se zřejmě musely provádět znovu a hrozilo by tak přetížení serveru).
Kdyby to bylo třeba 50/50 (při stabilním provozu), je to v pořádku. Přitom v obou případech klidně může být volné paměti 0. U paměti údaje na Vašem obrázku říkají, že využito programy je 418 MB, kešemi a buffery 323 MB a zcela nevyužito je 253 MB. Těchto 253 MB může systém ihned zabrat pro jakýkoliv účel bez vlivu na cokoliv jiného. A těch 323 MB by mohl využít také, ale už by musel zahodit nějaké keše nebo buffery (což ale nutně nemusí představovat problémy, pokud se ta zahozená data dlouho nepoužívala).
Tato čísla ukazují, že server má dostatek volné paměti a i struktura jejího využití je v pořádku (vyplývá to i z toho, že server zatím nedokázal paměť zaplnit ani těmi kešemi).

Diskový prostor (oddíl) na první řádce označený “/” je oddílem pro systém a databáze a je využitý z 69 %. Na druhé řádce najdeme diskový prostor označený “/home”, je oddíl, který se využívá pro data webů (FTP) a je využitý z 25%. Počet souborů (Inodes) je další údaj
k diskovému prostoru, který ukazuje aktuální počet souborů na diskových oddílech serveru. Zde vidíte, že mám velkou rezervu.

 

Tip: Doporučení, kdy se hodí VMS (multihosting) a kdy webhosting

VMS mini využívám pro více méně navštěvovaných webů, kde minimálně pro šest bych musel koupit samostatný webhosting balíček. Zde je několik mých doporučení, kdy přemýšlet o VMS, a kdy raději koupit samostatný webhosting.

1. Pokud máte více svých projektů, doporučuji VMS s možností navýšení výkonu v budoucnu
2. Pokud potřebujete větší výkon než nabízí webhosting a zároveň si chcete individuálně nastavit parametry hostingu (což často u webhostingu nejde), doporučuji VMS
3. Pokud tvoříte zákaznické weby, nebo z jakéhokoli důvodu chcete držet web odděleně, doporučuji spíše kupovat samostatné webhostingy .

Napsat komentář